Mastercard: Využívání platebních karet roste, letos o 18 %

foto Zákazník platí nákup kreditní kartou MasterCard. Ilustrační foto.

Praha - Počet transakcí platebními kartami v Česku roste. Společnost Mastercard zaznamenala v prvních třech čtvrtletích meziroční nárůst plateb o 18 procent, o více než desetinu se zvýšil i objem plateb. Růst je zapříčiněn zejména častějším využíváním karet u menších částek. Firma to oznámila na tiskové konferenci. Vyjádření od dalšího velkého poskytovatele platebních karet společnosti Visa ČTK zjišťuje. Celkem loni Češi učinili více než miliardu transakcí platební kartou za téměř 700 miliard korun.

Nárůst bezhotovostních plateb je způsoben zejména častějším využíváním karet u menších částek. Průměrná suma placená kartou letos podle Mastercard za tři kvartály meziročně klesla o 5,9 procenta. Průměrná částka je nyní v řádech nižších stovek korun. Podle průzkumu iResearch je pro téměř polovinu lidí přijatelná minimální hodnota nákupu, za který by už platili kartou, 20 korun.

Důvodem je především nárůst plateb na internetu, kterých meziročně přibylo 58 procent, dále také mobilních plateb nebo rozšiřování možností bezhotovostních plateb za jízdenky ve vozech městské hromadné dopravy, podle údajů společnosti je těchto terminálů v Česku přes 5000. Platby kartou lidé ale stále častěji využívají také ve státní správě, školství nebo zdravotnictví.

Česko má podle Mastercard naopak rezervy v rozšířenosti platebních terminálů mezi obchodníky; na tisíc obyvatel jich připadá necelých 21. Evropský průměr je 23 terminálů na tisíc lidí. Společnost proto chce dále investovat do modernizace infrastruktury a do inovací platebních transakcí.

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty loni počet vydaných platebních karet v Česku stoupl o půl milionu na 11,8 milionu. Počet bankomatů stoupl za loňský rok o 845 na 5461. Počet výběrů hotovosti z bankomatů se zvýšil o 20,4 milionu na 183,6 milionu korun. Objem transakcí dosáhl 776 miliard korun, meziročně byl o 110 miliard vyšší.

Mastercard je vedoucím hráčem na českém a slovenském platebním trhu. V září se jeho generálním ředitelem pro ČR a Slovensko stal Michal Čarný. Na pozici vystřídal po téměř osmi letech ve funkci Miroslava Lukeše. Dalším velkým vydavatelem platebních karet na českém trhu je společnost Visa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď