Maloobchodu se v dubnu dařilo, prodeje podpořily Velikonoce

foto Velikonoční trhy, kraslice, Velikonoce - ilustrační foto

Praha - Maloobchodní tržby bez prodejů aut v Česku v dubnu zrychlily růst na 6,9 procenta z březnových 4,8 procenta. Významný vliv na meziroční srovnání měly Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Stejně jako v předchozích měsících se i v dubnu nejvíce zvýšily tržby internetových obchodů a zásilkových služeb. Lidé také více nakupovali potraviny či počítače a telefony. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tržby překonaly očekávání analytiků. Výdaje Čechů za potraviny meziročně narostly nejvíce za 16 let.

Meziměsíčně se dubnové tržby maloobchodníků očištěné o sezonní vlivy zvýšily o 0,2 procenta.

Vliv velikonočních nákupů se projevil zejména v prodeji potravin, kde se tržby zvýšily o desetinu. "Vyšší tržby však zaznamenala většina sortimentů. Výjimkou byly specializované prodejny oděvů a obuvi, kde se tržby meziročně snížily zejména vlivem vysoké srovnávací základny z minulého roku," upozornila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Nejvyšší růst, o 20 procent, zaznamenal prodej internetových obchodů a zásilkových služeb. U obchodníků s nepotravinářským zbožím nejvýrazněji rostly tržby za počítačová a komunikační zařízení, a to o 15,4 procenta. Za výrobky pro domácnost lidé v dubnu utratili meziročně o 4,7 procenta více. Tržby za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží vzrostly o čtyři procenta. Dvouprocentní nárůst tržeb statistici zaznamenali u výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Tržby prodejen s oděvy a obuví naopak klesly o 1,9 procenta.

Za prodej a opravy motorových vozidel tržby proti loňskému dubnu o 0,7 procenta. Zatímco tržby za prodej aut a náhradních dílů rostly, za opravy vozidel zaplatili lidé o 6,2 procenta méně.

"Nákupnímu apetitu pomáhá nejen stále dobrá situace na trhu práce, ale i fiskální politika vlády, která podporuje růst mezd," vysvětluje ekonomka Komerční banky Monika Junicke. Spotřebitelská poptávka podle jejího názoru zůstane i letos hlavním tahounem ekonomického růstu.

Údaje o dubnových tržbách předčily podle Junicke očekávání trhu. Zároveň upozornila, že statistici revidovali směrem vzhůru i čísla z předchozích měsíců.

Analytici: České domácnosti neopustila v dubnu chuť utrácet

Dubnové maloobchodní tržby bez prodejů aut překonaly očekávání analytiků. České domácnosti podle nich i vzhledem k velikonočním svátkům neopustila chuť utrácet, podle některých odborníků však může kvůli zpomalující ekonomice v dalších měsících růst maloobchodních tržeb oslabit. Jeho tempo v posledních letech stále drží internetoví prodejci. Nejvíce za posledních 16 let v dubnu meziročně vzrostly výdaje Čechů za potraviny, což mohlo ovlivnit i zdražování. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

Maloobchodní tržby bez prodejů aut v Česku v dubnu zrychlily růst na 6,9 procenta z březnových 4,8 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziroční srovnání ovlivnily Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Opět se zvyšovaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že Češi v dubnu navýšili výdaje za potraviny nejvíce za 16 let. "I když markantní růst výdajů za potraviny pochopitelně částečně plyne z prosté skutečnosti jejich zdražování," uvedl. Je to vidět podle něj například u brambor, cibule, zelí a další zeleniny, jejíž cena se kvůli loňské slabé úrodě drží na historickém maximu. Ovlivnilo to i růst výdajů v restauracích, který byl v dubnu meziročně nevýraznější od loňského ledna.

Analytik Miroslav Novák z firmy Akcenta CZ uvedl, že pokračujícím trendem je přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet. Internetoví prodejci si podle něj v tempu růstu tržeb v posledních letech drží primát a letošní duben s meziročním růstem o 20 procent nebyl podle Nováka výjimkou.

Nadále se však podle ekonoma UniCredit Bank Jiří Pour rozevírají nůžky mezi tržbami za automobily a tržbami bez aut. "Tržby za automobily po březnovém poklesu meziročně sice trochu vzrostly, avšak za první čtyři měsíce je stále viditelný meziroční pokles," uvedl. Dlouhodobá nasycenost poptávky po automobilech, kterou mimo jiné podle něj indikují data za registrace vozidel doma i ve světě, nejspíš bude trvat dlouho. "K odkladu pořízení nového automobilu může vést i aktuální nejistota spojená s evropskými regulacemi emisí, které postavily automobilový průmysl na technologické rozcestí," dodal.

Hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka upozornil, že domácnosti sice neopouští chuť utrácet, avšak se zpomalující ekonomikou bude i růst maloobchodních tržeb zpomalovat. Reálný růst přitom podle něj snižuje vyšší inflace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 22. ledna 2020

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď