Maláčová žádá o svolání Bezpečnostní rady státu kvůli IT systémům

foto Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD se 24. února 2020 na ministerstvu v Praze vyjádřila k zátahu policie v jejím úřadě.

Praha - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) požádala dnes premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání Bezpečnostní rady státu kvůli zajištění informačních systémů v resortu. Řekla to novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. V sídle ministerstva kvůli zakázce na informační systém zasahovala v pondělí policie, obvinila dva vysoké úředníky z pletich a přípravy zneužití pravomoci.

Policisté podle médií zadrželi náměstka ministerstva pro ekonomiku a ICT Jana Baláče (ČSSD) a šéfa oddělení bezpečnosti informací Karla Macka. Oba propustili a budou je dál vyšetřovat na svobodě. Ministerstvo je v pondělí postavilo mimo službu a podle Maláčové musí projekty zvládnout i bez nich.

"Bude schopné (ministerstvo) a musí být schopné, protože já považuji za zásadní úkol to, abychom od 1. ledna příštího roku měli plně funkční IT systém. Dnes jsem také požádala premiéra o svolání bezpečnostní rady státu v této věci," uvedla ministryně. V dalších dnech se také rozhodne, kdo oba vyšetřované manažery zastoupí. "Ano, logicky je to potřeba řešit. Je to interní proces na ministerstva práce, budeme to řešit v příštích dnech," dodala šéfka resortu.

Bezpečnostní rada státu by se měla sejít v pondělí. Informačními systémy ministerstva práce se nejspíš na pondělním zasedání ale zabývat nebude. "Dopis z mého resortu odešel, tuším, před malou chvílí," upřesnila ministryně. Další informace k informačním systémům nechtěla s ohledem na vyšetřování a povinnost mlčenlivosti sdělovat.

Poslanci ODS chtějí stejně jako lidovci, aby o policejním zásahu na ministerstvu jednala i Sněmovna. Navrhnou to jako mimořádný bod schůze. "Premiér Babiš a ministryně Maláčová se snaží tvářit, že policejní zásah na ministerstvu práce není problém a celá věc se jich vlastně netýká. Opak je pravdou, premiér i ministryně nesou za celou závažnou situaci stoprocentní odpovědnost, měli by se k ní adekvátně postavit," uvedl místopředseda sněmovního sociálního výboru Jan Bauer (ODS). Vysvětlení budou při interpelacích žádat i Piráti, sdělil jejich poslanec Lukáš Kolářík. Chce svolat jednání podvýboru pro informační a dávkové systémy, v jehož čele stojí.

Ani policie, ani ministerstvo či firma OKsystem neuvedly, o jakou zakázku je. Resortu, který chce od ledna spustit nový ucelený systém z několika součástí, schází dodavatel systému pro vyplácení dávek. Na jeho zajištění má zhruba deset měsíců. Ve dvou tendrech se ho vybrat nepodařilo.

První soutěž za 616 milionů korun bez DPH vyhlásilo ministerstvo koncem roku 2014. Vyhrála společnost OKsystem, která provozuje systémy v resortu od roku 1993. Od uzavřené smlouvy ale ministerstvo později odstoupilo. Firma se s ním soudí. Podruhé resort zakázku vypsal koncem roku 2017 za 270 milionů korun bez DPH. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení. Zmínilo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, uzavření druhého tendru či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

Úředníci v systému pro vyplácení dávek zpracovávají údaje statisíců lidí, kteří pobírají rodičovskou, dávky hmotné nouze, příspěvky na péči, na bydlení, pro pěstouny či postižené. Systém tak patří do kritické infrastruktury státu.

Babiš řekl, že ministryně zakázky na informační systémy jako svůj klíčový úkol nezvládla a kabinet po ní bude chtít k policejnímu zásahu vysvětlení. Kritizovali ji i opoziční politici. Maláčová uvedla, že se odstoupit nechystá. Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček ji podpořil. Uvedl, že je v roli svědka, ne obviněné.

Manažeři vinění kvůli tendrům MPSV do vazby nepůjdou

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize (ČT) ČTK potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

"Oba obvinění byli dnešního dne policejním orgánem propuštěni ze zadržení na svobodu, neboť odpadly vazební důvody," uvedl Matula. Dvojici hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Ministerstvo je podle dřívějšího vyjádření šéfky resortu Jany Maláčové (ČSSD) postavilo mimo službu.

V úterý zasahovala policie také ve společnosti OKsystem, nikoho z pracovníků ale neobvinila. Ani policie, ani ministerstvo či firma OKsystem neuvedly, jaké zakázky se vyšetřování týká. Resort plánuje od příštího roku spustit jednotný systém, který se skládá z víc částí. Chybí mu zatím dodavatel systému dávek. Nynější aplikace provozuje OKsystem. Smlouvu s ním ministerstvo už dvakrát prodlužovalo o dva roky, kontrakt vyprší začátkem roku 2021.

Ani po dvou tendrech ministerstvo nového dodavatele nemá. První soutěž za 616 milionů korun bez DPH vyhlásilo koncem roku 2014. Vyhrál OKsystem. Od uzavřené smlouvy ale resort později odstoupil. Firma se s ním soudí. Podruhé ministerstvo zakázku vypsalo koncem roku 2017 za 270 milionů korun bez DPH. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení. Konstatovalo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, uzavření druhého tendru či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

Kvůli případu systému dávek pro MPSV byli policisté podle Lidových novin (LN) i v centrále firmy DXC Technology (dřív Hewlett-Packard), která se účastnila s OKsystem druhého tendru na systém. Firma ani státní zástupce k tomu ale nechtěli nic říct.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď