Maláčová vzkázala Schillerové, ať neblokuje práci na příspěvku

foto Ilustrační foto - Schůze Poslanecké sněmovny, 30. října 2020 v Praze. Na snímku jsou ministryně financí Alena Schillerová (vlevo) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD), že jí pomůže narovnat situaci, která vznikla poté, co Sněmovna v pátek neschválila příspěvek až 370 korun zaměstnancům v karanténě. Poukázala na to, že pro podnikatele obdobný bonus platí, a uvedla, že ministerstvo financí již na nápravě pracuje. Maláčová jí ale rovněž prostřednictvím twitterového účtu vzkázala, že postačí, když nebude nic blokovat.

Ministryně financí napsala, že situaci je třeba narovnat a najít rychle s opozicí i Senátem řešení. "Na ministerstvu financí na tom pracujeme, Janě Maláčové nabízím pomocnou ruku," uvedla. "Děkuji za nabídku, ale naprosto postačí, když to nebudeš blokovat. Máš obrovský podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a výdělkem," vzkázala jí Maláčová.

Ministryně Schillerová na dotaz ČTK uvedla, že řešením je upravit zákon do podoby, na které se shodla vláda se sociálními partnery a kterou byla ochotná podpořit opozice v Senátu i ve Sněmovně. "Návrh je nutné odeslat do Sněmovny zpět co nejrychleji, bez přílepků, ponechat částku 370 korun a zapracovat jedinou změnu, kterou je prodloužení lhůty na 140 dnů," uvedla Schillerová.

Sněmovna v pátek opětovně schvalovala vládní návrh z pera ministryně Maláčové, který měl lidem v nařízené karanténě přinést příspěvek k náhradě mzdy až 370 korun denně. Senát vrátil tento návrh zákona poslancům s pozměňovacími návrhy. Chtěl z něj mimo jiné odstranit poslanecké úpravy, které se do něj dostaly ve Sněmovně na návrh poslanců ČSSD. Opoziční poslanci i senátoři je označovali jako přílepky, tedy nesouvisející změny jiných zákonů. Například ukládaly podnikatelům povinnost hlásit úřadům práce volná místa.

Pro přehlasování Senátu bylo zapotřebí alespoň 101 poslanců. Přestože zákon podpořili vedle vládní koalice třeba lidovci, chyběl jediný hlas, protože se zdrželi tři poslanci hnutí ANO. Zákon tak nebyl schválen. Maláčová už oznámila, že připravuje nový návrh, který chce v pondělí předložit vládě.

Slovní spor mezi oběma členkami vlády vyvolal pozornost diskutujících. "Vy jste se tam úplně pomátli? Nevšimli jste si, že sedíte ve stejné vládě?" napsal například uživatel Pavel Werner. "Nepřijde vám oběma tohle prskání nedůstojné? Nemáte osobní kontakt, nebo telefon?" ptala se pro změnu uživatelka Veronika Václavková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď