Maďarský parlament přijal první z protikorupčních zákonů, kvůli penězům z EU

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán. 

Budapešť - Maďarský parlament přijal první z balíku protikorupčních zákonů. Vláda premiéra Viktora Orbána se krokem pokouší zabránit ztrátě peněz z fondů Evropské unie, uvedla dnes agentura Reuters. Orbánova strana Fidesz má v parlamentu většinu.

Evropská komise minulý měsíc navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (184 miliard korun) z unijních fondů mimo jiné kvůli nedostatečnému potírání korupce a problematickému přidělování veřejných zakázek. Pokud Budapešť do dvou měsíců situaci napraví, může vzít Brusel návrh zpět.

Maďarská vláda poté předložila parlamentu několik návrhů zákonů, které upravují právní předpisy týkající se spolupráce Maďarska s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a také pravidel pro správu veřejného majetku.

Tyto návrhy jsou podle ministryně spravedlnosti výsledkem náročného, ale konstruktivního vyjednávání mezi maďarskou vládou a komisí, které trvalo několik měsíců.

Unijní exekutiva členským zemím poslala k posouzení, zda Budapešť za trvající problémy s fungováním právního státu potrestat odebráním asi třetiny peněz z kohezních fondů určených pro Maďarsko. Návrh musí schválit většina členských zemí. Většina států EU ale chce počkat na zavedení slibovaných maďarských kroků, než rozhodne o případném odebrání části unijních fondů, řekl novinářům český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek po ministerském zasedání věnovaném mimo jiné tématu vlády práva.

Zákony jsou jedním ze 17 závazků, které Orbánova vláda přijala vůči EK, aby zabránila zablokování miliard eur z peněz EU, poznamenala agentura Reuters. Tváří v tvář rostoucím nákladům na energii a inflaci, rekordně slabému forintu a zpomalující ekonomice se zdá, že Orbán, který je dlouhodobě ve sporu s EU kvůli své politice, je nyní ochoten splnit požadavky EU. Ty se týkají vytvoření institucí, které by snížily korupční rizika v projektech financovaných EU. Příznivé rozhodnutí o fondech později v tomto roce by mohlo zmírnit tlak na forint a maďarská aktiva, dodala agentura.

Bank of America očekává, že Maďarsko do konce listopadu pokročí k dohodě o mechanismu podmíněnosti EU, která by měla také odblokovat čerpání fondů. "Maďarská vláda s omezenou hotovostí nemá podle našeho názoru jinou možnost než kompromis s EU," citoval Reuters z komuniké.

Unijní instituce dlouhodobě kritizují přístup vlády premiéra Orbána k justici, maďarské omezování plurality médií a práv menšin či omezování činnosti nevládních organizací a akademických svobod. Europoslanci se v září shodli, že Maďarsko již není plnohodnotnou demokracií, a vyzvali komisi k rychlým krokům. Jedním z nich je zabavení peněz kvůli problematickému rozdělování unijních prostředků, které podle kritiků putují k lidem napojeným na Orbána.

Orbán k tomu řekl, že pokud by "bruselští byrokraté" vyplacení peněz určených na maďarské energetické projekty odepřeli, dokáže je sehnat i z jiných zdrojů. Uvedl také, že budoucnost své země vidí navzdory konfliktům s Bruselem nadále v Evropské unii.

Orbán ovšem také podle médií v projevu na uzavřeném setkání se svými spolustraníky prohlásil, že Maďarsko možná opustí EU okolo roku 2030, pokud se blok předtím sám nerozpadne.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 2. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď