Maďarsko přes odpor odborníků uvolňuje restrikce, Polsko je o týden prodloužilo

foto Ilustrační foto - Maďarští policisté na ulici ve městě Békéscsaba kontrolují dodržování nařízení vydaných v souvislosti s koronavirovou epidemií.

Budapešť/Varšava - V Maďarsku jsou ode dneška opět otevřené obchody a dostupné například kadeřnické a kosmetické služby. Premiér Viktor Orbán již dříve slíbil, že se omezení uvolní po naočkování 2,5 milionu lidí, země tuto hranici překonala v úterý. Epidemiologové podle agentur varují, že nynější uvolňování je předčasné. V Maďarsku za poslední den zemřelo po nákaze koronavirem 311 lidí, dosavadní maximum. Naopak Polsko se rozhodlo protiepidemická opatření o týden prodloužit, platit budou do 18. dubna, napsala agentura Reuters.

V Maďarsku se zkrátil noční zákaz vycházení, začíná ve 22 hodin místo ve 20 hodin a trvá do 5:00 ráno. Obchody, které byly zavřené od 8. března, mohou otevřít, každý zákazník musí mít prostor deset metrů čtverečních. Díky zkrácení nočního zákazu vycházení se prodloužila otevírací doba všech obchodů. Restaurace prozatím zůstanou zavřené, v hotelech se smí ubytovat jen lidé na služebních cestách. Vyhlášku se změnami platnými od dnešního rána v noci zveřejnil ministr vnitra Sándor Pintér.

Téměř desetimilionové Maďarsko za poslední den hlásí 1933 nakažených, celková bilance je 693.676. V nemocnicích leží 12.202 pacientů, 1407 z nich je na plicních ventilátorech. Celkem již po nákaze koronavirem v zemi zemřelo 22.409 lidí. Obě dávky vakcíny dostalo přes milion lidí.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski dnes oznámil, že se země potýká s třetí vlnou epidemie a britská mutace představuje 90 procent případů v Polsku. Koronavirová opaření budou platit do 18. dubna, nadále zůstanou zavřené školky, obchodní centra, hotely a divadla.

"Nemocnice mají obtíže, včera (v úterý) bylo obsazeno 34.500 lůžek a používalo se 3300 ventilátorů. Tato úroveň využití, která se blíží 80 procentům kapacit, je velmi nebezpečná," uvedl ministr Niedzielski na tiskové konferenci.

V Polsku, kde žije asi 38 milionů lidí, dostalo očkování zatím přibližně 12 procent obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 7°C

Celá předpověď