Babiš převzal od maďarského ministra dalších 100.000 dávek vakcíny Pfizer

foto Premiér Andrej Babiš (vpravo) převzal 1. července 2021 před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 Universum od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa 100.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) odpoledne před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 universum převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa 100.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Maďarsko Česku vakcíny půjčí, oba politici se shodli, že by je ČR mohla vrátit do konce roku. Už na začátku června ministerský předseda převzal od šéfa maďarské diplomacie 40.950 dávek vakcíny.

Vakcíny v dubnu České republice slíbily Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na jejich přeposlání se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v Evropské unii. Česko kvůli tomu dostalo méně vakcíny, než kdyby s kompromisem vyslovilo souhlas. Babiš dnes řekl, že všechny přísliby byly splněny.

Úřad vlády v tiskové zprávě uvedl, že kromě standardních dodávek očkovacích látek na základě smluv uzavřených s výrobci prostřednictvím EU Česko dosud získalo téměř 300.000 dávek vakcín. Slovinsko a Rakousko je zapůjčily, Izrael, Srbsko a Slovensko darovaly.

Česku podle Babiše chybí doočkovat druhou dávkou více než 1,6 milionu občanů, na první dávku jich kromě lidí přihlášených u praktických lékařů čeká 151.000. "Potřebujeme doočkovat starší věkové kategorie, ti jsou hlavně u praktiků, v očkovacích místech už nejsou," řekl premiér.

V přípravě jsou podle Babiše pilotní projekty očkování v obchodním centru na pražském Chodově nebo na vlakovém hlavním nádraží v Praze.

Szijjártó o víkendu uvedl, že v Maďarsku je vakcín dost. Tamní vláda tak může podle něj pomoci těm, kterým očkování nejde tak rychle. "Česká republika je naším sedmým nejvýznamnějším obchodním partnerem, dosahujeme obratu deset miliard eur ročně, takže rychlý rozjezd České republiky je i v zájmu Maďarska," řekl dnes Szijjártó. Maďarsko je jedinou zemí EU, která nakoupila vakcíny z Ruska i Číny. Preparáty ale nejsou schváleny unijní lékovou agenturou EMA.

Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 8,237.527 dávek očkovací látky. Ukončené očkování má téměř 3,28 milionu lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď