Maďarsko jako první země EU začalo očkovat vakcínou Sputnik V

foto Ruská vakcína Sputnik V.

Budapešť - Maďarsko dnes začalo jako první členská země Evropské unie očkovat proti koronaviru ruskou vakcínou Sputnik V. Podle agentury AFP to na tiskové konferenci oznámila hlavní maďarská lékařka Cecília Müllerová. Budapešť k tomu přistoupila ještě před stanoviskem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) k této vakcíně.

"Dnes začínáme očkovat vakcínou Sputnik V. Očkovat se bude ve vakcinačních střediscích určených úřady," sdělila Müllerová. Maďarsko tak se zahájením vakcinace ruskou látkou nepočkalo na doporučení, které by měla vydat EMA.

Maďarské úřady daly předběžný souhlas k použití Sputniku V už minulý týden, o čemž v neděli na facebooku informoval ministr zdravotnictví Miklós Kásler. Povolení očkovat již čtvrtou vakcínou v zemi podle něj následovalo poté, co Centrum pro veřejné zdraví dokončilo všechna nezbytná prověřování ruského preparátu.

Ruská vakcína Sputnik V. Prvních 40.000 dávek ruské vakcíny do Maďarska dorazilo už 2. února. Podle lednové smlouvy má Rusko této zemi dodat během tří měsíců celkem dva miliony dávek.

V Maďarsku jsou nyní vedle Sputniku V k dispozici už také vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Úřady kromě toho koncem ledna předběžně schválily i očkovací látku čínské společnosti Sinopharm, se kterou už také uzavřely dohodu o nákupu pěti milionů dávek.

Budapešť se často názorově rozchází s Evropskou komisí, zejména pokud jde o právo na azyl, nebo o respektování principů právního státu. Opakovaně rovněž kritizuje schvalovací proces a nákupy vakcín Bruselem, které předseda vlády Viktor Orbán označuje za příliš pomalé.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď