Maďarská vláda hájí konglomerát provládních médií

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu.

Budapešť - Maďarská vláda ve středu označila vznikající konglomerát provládních médií za záležitost strategického národního zájmu. Vznik dominantního subjektu na maďarském mediálním trhu proto podle agentury MTI nebude podléhat kontrole úřadu pro hospodářskou soutěž, který ho tak nemůže zpochybnit. Podle zahraničních expertů maďarská vláda od nástupu premiéra Viktora Orbána k moci trvale omezuje svobodu slova.

Středoevropská tisková a mediální nadace (CEPMF), která vznikla minulý týden, sdružuje kabelové televize, internetové zpravodajské portály, bulvární a sportovní noviny, rozhlasové stanice, časopisy a veškerá regionální maďarská periodika. Většina z více než čtyř stovek sdružených médií patří spojencům premiéra. Konglomerát povede vydavatel Gábor Liszkay známý svou loajalitou k Orbánovi.

Středeční rozhodnutí maďarské vlády znamená, že transakci nemůže zpochybnit ani úřad pro hospodářskou soutěž, ani státní mediální rada. Podle sdělení maďarské vlády má vznik dominantního konglomerátu zachránit kulturu tištěných médií v Maďarsku, což je ve veřejném zájmu. Podle kritiků to ale ohrožuje svobodu tisku v zemi.

"Zbytek ostatních médií bude fungovat daleko obtížněji, protože budou čelit velké, monolitní konkurenci," říká Ágnes Urbanová, analytička budapešťské společnosti Mérték Média Monitor. Organizace Freedom House označuje mediální prostředí v Maďarsku za "částečně svobodné". Na stostupňové škále minusových bodů tiskové svobody jich mělo v roce 2010 Maďarsko 23, letos už 44.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď