Západ nezohlednil zásadní bezpečnostní obavy Ruska, řekl Putin Macronovi

foto Ruský prezident Vladimir Putin při videokonferenci 28. ledna 2022.

Moskva/Kyjev/Paříž - Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonickém rozhovoru upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že odpovědi Spojených států a NATO na bezpečnostní požadavky Ruska nezohlednily zásadní obavy Moskvy. S odvoláním na Kreml o tom informovala agentura TASS. Oba státníci se podle ní i Elysejského paláce dohodli na pokračování dialogu mezi Moskvou a Paříží o problematice bezpečnosti v Evropě. Macron pak večer hovořil po telefonu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Vladimir Putin uvedl, že ruská strana pečlivě prostuduje písemné odpovědi na návrhy dohod o bezpečnostních zárukách, které 26. ledna obdržela od Spojených států a NATO, a poté rozhodne o svých dalších krocích," uvedl Kreml v prohlášení.

Putin podle něj Macronovi nicméně zároveň sdělil, že odpovědi USA a NATO nezohlednily "tak zásadní obavy Ruska jako je zabránění rozšiřování Severoatlantické aliance, odmítnutí útočných zbraňových systémů v blízkosti ruských hranic a návrat vojenských kapacit a infrastruktury bloku v Evropě do stavu z roku 1997."

Moskva minulý měsíc vyzvala Washington, aby zaručil, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhne z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by mohly ohrozit Rusko. Ve středu Moskva obdržela na své bezpečnostní návrhy od Washingtonu a NATO odpovědi.

Macron s Putinem se při hodinovém hovoru shodli na dalším dialogu a potřebě uvolnění napětí mezi Moskvou a Západem, oznámil dnes podle agentury AFP Elysejský palác. "Putin neprojevil žádný záměr ofenzivy. Velmi jasně uvedl, že se nesnaží o konfrontaci," dodala francouzská prezidentská kancelář.

O potřebě pokračovat v diplomatických jednáních pak Macron hovořil se Zelenským, přičemž v následných vyjádřeních obě strany podpořily rozhovory v tzv. normandském formátu s Ruskem a Německem. Podle ukrajinského prezidenta vyjednávání snižuje "pravděpodobnost eskalace" napětí a musí pokračovat "dokud jsou příhodné podmínky". Macron kromě toho podle komuniké jeho kanceláře zopakoval, že je odhodlaný zachovat územní celistvost Ukrajiny.

Rusko musí podle francouzského státníka respektovat suverenitu svých sousedů, sdělil agentuře Reuters činitel z francouzské prezidentské kanceláře, který potvrdil i vyjádření Kremlu. "Prezident Putin řekl, že chce pokračovat v dialogu a že je důležité pracovat na realizaci minských dohod," uvedl činitel s odkazem na mírové dohody, jejichž cílem je ukončit konflikt mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

USA podle středečního prohlášení šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena daly najevo, že nehodlají jednat o požadavku, aby se jednotky NATO a zbraně stáhly z východu Evropy a aby se Západ zaručil, že se Ukrajina nepřipojí k NATO. Vyjádřily ale ochotu debatovat o dalších bodech, jako je kontrola zbrojení či opatření na budování důvěry.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek prohlásil, že odpovědi USA na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají kladnou reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, ale dávají prostor k zahájení vážného dialogu o tom, co označil jako druhořadé otázky. Dnes se v rozhovoru pro rozhlasové stanice šéf ruské diplomacie uvedl, že Rusko nechce válku, ale nedovolí, aby byly ignorovány jeho bezpečnostní zájmy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď