Lyžování komplikuje obleva, některé areály jsou ale stále v provozu

foto Lyžařský areál Severák, 5. ledna 2023 v Janově nad Nisou na Jablonecku.

Praha - Lyžařské podmínky na českých horách výrazně komplikuje obleva. Některá střediska kvůli nedostatku sněhu už přerušila provoz. Řada areálů sice funguje dál, většinou ale jen omezeně, lyžařské podmínky jsou nicméně podle provozovatelů na otevřených sjezdovkách dobré. Horší to mají běžkaři, souvislé udržované stopy téměř nikde nejsou. Meteorologové navíc v nejbližších dnech neočekávají výraznější sněžení nebo ochlazení, které by umožnilo vyrábět technický sníh.

Stav, kdy jsou i horské polohy bez souvislé sněhové pokrývky, je v první dekádě ledna podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) velmi vzácný. Bez sněhu je nyní i Lysá hora nebo Sněžka. "Podobnou situaci jsme za posledních 33 let zažili pouze v lednu roku 1990. Málo sněhu bylo na začátku ledna i v letech 2007 a 2014, ale souvislá sněhová pokrývka se tehdy vyskytovala alespoň na hřebenech hor," uvedli meteorologové.

Sníh zmizel z nejvýše položených míst také v Jeseníkách. Lanovku má v provozu ještě středisko Kouty i Branná, také v Kopřivné do pátku funguje lanová dráha a modrá sjezdovka. Řada areálů ale zastavila provoz již na začátku týdne, dnes se k nim přidala například Ski Aréna Karlov a Červenohorské sedlo. Situace je nepříjemná především pro školy, které do hor míří na lyžařské kurzy. Dětem už doporučují, aby si k lyžařské výbavě raději přibalily také turistické boty.

Ve východní části Krušných hor jezdí pouze dětský vlek na Klínech na Mostecku. V západní části se lyžuje na Božím Daru, Bublavě či v Mariánských Lázních. Dnes se kvůli větru a do odvolání kvůli úbytku sněhu uzavřel nejvýše položený areál na Klínovci. Stále se neupravují běžecké stopy.

Na Vysočině bez omezení jezdí vleky na Šacberku a Fajtově kopci, odpoledne na Čeřínku. Od pátku bude znovu otevřený skiareál v Novém Jimramově, přístupný by mohl být také svah na Harusově kopci. Běžkaři mohou využívat uměle zasněžené tratě v jihlavském Českém mlýně a ve vyhrazených časech ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě. Na Šumavě se stále lyžuje ve Skiareálu Lipno, na Kvildě a na Špičáku, kde ale ode dneška už nejezdí čtyřsedačková lanovka. Provoz dočasně přerušily střediska Hochficht a Zadov.

V největším krkonošském areálu Špindlerův Mlýn je aktuálně v provozu osm z 18 sjezdovek, zhruba 12 kilometrů sjezdových tratí. Leží na nich od 20 do 60 centimetrů sněhu. Teploty ale znemožňují další zasněžování. Ve SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje na 11 kilometrech sjezdovek, lepší podmínky jsou v Peci. V Krkonoších se omezeně lyžuje i v Harrachově, ve Vítkovicích, na Benecku či v některých dalších menších střediscích.

V provozu jsou i dvě velká orlickohorská lyžařská střediska v Deštném a Říčkách, v obou fungují dvě sjezdovky. V Jizerských horách jsou nejlepší podmínky aktuálně nejspíš na Tanvaldském Špičáku, kde mají lyžaři k dispozici přes dva kilometry tratí v části zvané Špičák II. Lyžaři mají k dispozici také 1,6 kilometru sjezdovek na Severáku v Hraběticích a přes kilometr tratí v Příchovicích. Na Ještědu je otevřená páteřní, zhruba 1,6 kilometru dlouhá sjezdovka Nová Skalka.

Stále všechny sjezdovky má navzdory oblevě otevřené Horský resort Dolní Morava na Orlickoústecku. Na svazích leží 25 až 70 centimetrů zmrzlého sněhu. Lyžaři mohou na Orlickoústecku také zamířit na Bukovou horu, v podhůří bude na víkend v provozu areál v Hlinsku a u Poličky.

Sníh odtál i z nejvyšších partií Beskydy. V moravskoslezské části pohoří se lyžuje už jen v Bílé na Frýdecko-Místecku. I tam ale už provozovatelé museli omezit počet sjezdovek, které jsou v provozu.

Ve Zlínském kraji zůstává většina středisek otevřená, provozovatelé ale přiznávají, že v případě pokračující nepřízně počasí budou muset příští týden uvažovat o přerušení provozu. Sněhu znatelně ubylo. Otevřené jsou všechny středočeské areály, na svazích mají nejméně 30 centimetrů sněhu, v horní části areálu Monínec na Příbramsku je ho až 80 centimetrů. Návštěvnost je ale podprůměrná. Dobré podmínky hlásí i jižní Morava. V Hodoníně u Kunštátu na Blanensku leží kolem 40 až 50 centimetrů technického sněhu, podobné je to v nedaleké Olešnici. Lyžuje se i v Němčičkách na Břeclavsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď