Lukl zůstane předsedou Svazu měst a obcí, rozhodlo grémium svazu

foto Předseda Svazu měst a obcí František Lukl vystoupil 6. prosince 2018 v Praze na celostátní finanční konferenci Svazu měst a obcí ČR s hlavním tématem financování samospráv.

Kyjov (Hodonínsko) - Starosta Kyjova na Hodonínsku František Lukl zůstane předsedou Svazu měst a obcí. V tiskové zprávě to dnes za svaz uvedl Pavel Růžička. Lukl nabídl rezignaci kvůli kritice, která se o víkendu objevila po zveřejnění fotografie z jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Lukl se schůzky zúčastnil. Grémum svazu nabídku rezignace nepřijalo a vyjádřilo Luklovi podporu.

Zeman jednal v sobotu se svým týmem o situaci ohledně koronaviru. Kromě Lukla se zúčastnili třeba i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nebo policejní prezident Jan Švejdar. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uveřejnil fotografii, na které účastníci sedí v rouškách u stolu a mají před sebou pohoštění. U veřejnosti a médií to pak vyvolalo kritiku ohledně nedodržování dostatečných rozestupů nebo otázky, jak mohli účastníci s rouškami jíst.

Prezident Miloš Zeman jednal 4. dubna 2020 na zámku v Lánech se svým poradním týmem o situaci kolem koronaviru. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně umístil na twitter fotografii, na které účastníci sedí v rouškách okolo stolu a před sebou mají talíře s pohoštěním. Na členy skupiny se vzápětí snesla kritika, která jim vyčítala nedostatečné rozestupy. Média se také začala dotazovat, jak mohli účastníci jednání s rouškami jíst.

Lukl se omluvil a uvedl, že řešil problémy obcí, jako rozpočtové určení daní a podobně. Aby ale nebyli starostové za jeho jednání kritizovaní, nabídl svou rezignaci na funkci předsedy svazu. Grémium to ale nepřijalo. "Z rozjetého vlaku se nevystupuje a není k tomu ani důvod," shrnula výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková.

Podle grémia svazu má svaz jako největší organizace zastupující obce důležitou roli. Obce jsou podle něj místem, kde se například distribuují roušky, občané dostávají informace, spolupracují s nemocnicemi, domovy důchodců a podobně. "Právě proto je zcela nepřijatelné, aby starostové neměli informace o počtu a jménech svých občanů, kteří jsou v karanténě, či jsou dokonce nakažení. Starosta svoji obec zná nejlépe a může nejefektivněji zajistit dodržování pravidel, která stanoví vláda. Nikdo se nemusí bát, že tyto informace zneužije," zmínil Lukl další požadavek, který z jednání vzešel. Podle Lukla se navíc obce musí postarat o bezdomovce a cizince, což ale nejde bez součinnosti s kraji a státem rozumně naplnit.

Lukl je starostou Kyjova od roku 2005. V čele svazu je pět let, loni po čtyřletém období ho svaz zvolil předsedou podruhé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď