Lotyši slaví třetí místo, hokejisty vítaly desetitisíce lidí

foto Mistrovství světa v hokeji v Tampere - o 3. místo:USA - Lotyšsko, 28. května 2023. Bronzový tým Lotyšska. 

Riga - Desítky tisíc fanoušků se dnes sešly v Rize, aby oslavily historickou bronzovou medaili z hokejového mistrovství světa. Ovacemi a hlasitým pokřikem v centru metropole Lotyši přivítali národní tým, který se dnes domů vrátil z Finska po nedělním vítězství nad USA 4:3 v prodloužení.

Lotyšská policie odhadla, že se veselí a oslav za dnešního teplého počasí zúčastnilo nejméně 30.000 lidí. Na záběrech z lotyšských médií široký bulvár u Pomníku svobody zaplavily davy mávající vlajkami a oděné v karmínově-bílých dresech národního týmu.

Lotyšští hokejisté se z Tampere vrátili do vlasti kolem poledne. Letadlo s nimi nejprve symbolicky proletělo nad centrem Rigy, kde už čekali shromáždění fanoušci, následně letoun přímo na dráze přivítaly hasičské vozy sirénami a slavobránou utvořenou proudy vody. Národní tým pak přesedl do autobusů, které na cestě k Pomníku svobody provázela policejní kolona.

Třetí místo na mistrovství světa znamená pro lotyšský hokej historický úspěch. Dosud nejlepšího umístění se dočkal v letech 1997, 2004 a 2009, kdy reprezentace skončila sedmá.

Bronz v neděli pozdě v noci oslavil i lotyšský parlament, který při mimořádném zasedání vyhlásil na dnešek svátek. Podle serveru Delfi několik poslanců přišlo na hlasování v dresech národního týmu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď