Lipavský: Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem

foto Setkání ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (vpravo) s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (vlevo) při příležitosti oslav jeho 85. narozenin, 9. prosince 2022, Praha.

Praha - Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.

Fotogalerie

"Musíme aktivně chránit lidská práva, svobodu, demokracii, menšiny, vládu práva. To jsou základy naší identity, to je naše evropská duše," uvedl šéf české diplomacie. Připomněl, že stálý představitel České republiky při OSN Václav Bálek bude od ledna 2023 předsedat Radě OSN pro lidská práva.

Lipavský také uvedl, že Česko se stalo jednou z vedoucích zemí v politické, humanitární a migrační reakci na konflikt na Ukrajině. Aktuální vývoj v napadené zemi ukázal, že lhostejnost je nebezpečná, míní.

Schwarzenberg uvedl, že Putin rozpoutal absolutně nesmyslnou válku. Řekl také, že západní svět propásl v 90. letech a na začátku 21. století šanci pomoci Rusku dosáhnout demokratického statutu. Podle ministra zahraničí z let 2007 až 2009 a 2010 až 2013 je nutné také přemýšlet o budoucnosti Ruska a nepovažovat Putina za obraz celého ruského národa.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková řekla, že je pyšná, že Česko přijalo nejvíce ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel. Jejich bezpečnost je podle ní klíčovou prioritou kabinetu. Od ledna příštího roku Šimáčková Laurenčíková bude vládě radit také v tématech adaptace a integrace běženců, řekla dnes v Černínském paláci.

S projevem vystoupil také spoluzakladatel a výkonný ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Schwarzenberg Člověka v tísni nazval nejdůležitější organizací v ČR, která změnila obraz celé země. V sídle ministerstva zahraničí vystoupila s projevem také herečka s rusko-ukrajinskými kořeny Elizaveta Maximová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď