Lipavský v rozhovoru vyzval k jednotnějšímu postoji EU a USA vůči Číně

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Jan Lipavský (na snímku z 14. listopadu 2022).

Hongkong - Evropa by měla blíže spolupracovat se Spojenými státy při vytváření společné politiky vůči Číně. V rozhovoru s hongkongským listem South China Morning Post (SCMP) to uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský. EU musí podstatně více spolupracovat s USA než s Čínou, řekl.

"To je moje prosba, můj příspěvek do evropské debaty," prohlásil Lipavský. Evropský blok dlouhodobě hledá jednotnou pozici k Číně tváří v tvář její rostoucí ekonomické i vojenské síle a s ohledem na její partnerství s Moskvou v době trvající ruské agrese proti Ukrajině. Přístup EU k Číně bude jedním z témat unijního summitu na konci června.

Čína ruský vpád na Ukrajinu odmítá odsoudit, představila ale vlastní mírový plán, který by měl vést k ukončení konfliktu. Český prezident Petr Pavel minulý měsíc prohlásil, že Peking nemůže být mírotvorce, protože mu současný stav vyhovuje, připomněl deník SCMP.

"Čína rozhodně těží z jakéhokoli oslabování Ruska... Pro Čínu se tak otvírá více možností, například posilovat vliv ve Střední Asii," řekl listu South China Morning Post Lipavský.

"Oceňuji Čínu za její postoj k jaderné bezpečnosti... nemyslím si ale, že předkládá reálný plán," uvedl Lipavský. "Proto rozhodně stojím za (mírovým) plánem (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského," dodal.

Deník podotýká, že země střední a východní Evropy zaujímají převážně kritičtější postoj vůči Pekingu než některé evropské velmoci a Washington vnímají jako záruku pro svou národní bezpečnost.

Podle Lipavského se ale státy EU stále více shodují na tom, jaké výzvy Čína představuje, i když se neshodují na tom, jak na ně reagovat.

"Celá západní civilizace si klade otázku, jaký postoj k Číně jako rostoucí mocnosti zaujmout. Čínská vize světového řádu rozhodně plně neodpovídá naší vizi založené na respektování zákonů," dodal.

Na dotaz ohledně přetrvávajícího členství České republiky ve formátu spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy, nazývaného před odchodem pobaltských států 17+1, Lipavský uvedl, že ČR nemá bezprostředně v plánu skupinu opustit. Podle šéfa české diplomacie ale Česká republika omezila své aktivity v rámci skupiny a své členství "přezkoumává".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď