Lipavský se chce vrátit k hodnotově orientované zahraniční politice

foto Jan Lipavský, Piráti, kandidát na ministra zahraničních věcí.

Praha - Návrat k hodnotově orientované zahraniční politice, ekonomická diplomacie zaměřená na vědu, výzkum a inovace nebo profesionalizace diplomatické služby jsou prioritami kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Na dotaz ČTK také sdělil, že nemá informaci o tom, že by byl kandidátem, proti kterému má prezident Miloš Zeman výhrady.

Lipavský, který byl v minulém volebním období místopředsedou sněmovního branného i zahraničního výboru, chce na domácí politické scéně hledat zahraničněpolitický konsenzus. Pracovat chce také na přijetí Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv nebo na věcné revizi vztahů s Ruskem a Čínou.

Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) minulý týden po schůzce s prezidentem Zemanem v Ústřední vojenské nemocnici uvedl, že hlava státu měla výhrady k jednomu z nominantů na ministra. Zeman v rozhovoru v televizi Nova uvedl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Aby nemusel vetovat celý kabinet, Fialovi navrhne, aby dotčený úřad řídil nebo řízením pověřil jiného člena vlády. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) ale trvají na vládní sestavě, kterou původně navrhly.

Už dříve se spekulovalo o tom, že Zeman by nemusel souhlasit právě s pirátským kandidátem na ministra zahraničí Lipavským. "Nemám informaci, že bych byl tím sporným kandidátem já. Nebudu o tom tedy spekulovat. Má nominace na ministra zahraničí za Piráty trvá, mé názory a postoje jsou dlouhodobě známé. V této věci nebudu do schůzky s panem prezidentem nic více komentovat," sdělil ČTK Lipavský.

Zeman by měl jmenovat Fialu premiérem v pátek. Poté se chce podle Fialova vyjádření z minulého týdne zhruba v deseti dnech setkat se všemi kandidáty na členy vlády.

Prezident Zeman se v minulosti pokoušel ovlivnit složení vlád opakovaně. Odmítl jmenovat třeba ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). Prezident tak učinil i přes výtky odborníků, podle kterých ústava hlavě státu neumožňuje určovat složení kabinetu. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování premiérova návrhu se ústava nezmiňuje.

Čestný předseda TOP 09 a někdejší šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg se na víkendovém stranickém sněmu o Lipavském vyjádřil pochvalně. "Znám ho, znám jeho názory, diskutoval jsem s ním, považuji pana Lipavského za velikou naději české zahraniční politiky, tudíž se za něho musíme postavit," poznamenal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď