Praha - Piráti jsou jedinou českou politickou stranou, která skutečně hájí zájmy liberálně smýšlejících voličů, těch, kteří jsou proevropští, záleží jim na modernizaci a digitalizaci země či na obraně proti nedemokratickým režimům. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Účast strany v koaliční vládě se Spolu a STAN vnímá konstruktivně, Piráti podle něj díky tomu mohou ovlivňovat politické dění i skrze exekutivu.
Mezi pirátské úspěchy v kabinetu zařadil navýšení rodičovského příspěvku nebo daňovou úlevu pro studenty na vysokoškolských kolejích v konsolidačním balíčku. "To jsou někdy možná konkrétní věci, ale bez toho, že bychom ve vládě seděli, tak je prostě neprosadíme," řekl. Ve volebních modelech Piráti oscilují kolem devíti až 12 procent, z čehož si Lipavský činí závěr, že angažmá ve vládě má smysl.
"Nemáme supersilovou pozici, abychom si mohli v některých momentech zvláště dupnout. Na druhou stranu i se čtyřmi (poslaneckými) mandáty máme velké množství voličů," uvedl. "Máme legitimitu hájit naši politiku. Naši koaliční partneři s tím takto pracují. A neříkám, že je vždy vše zalité sluncem," dodal šéf diplomacie. Jako ministr zahraničí má podle něj situaci výrazně jednodušší, neboť v této agendě má kabinet silnou shodu.
Lipavský se domnívá, že prosazování programu nemusí být vždy na sílu, je to o hledání chytrých řešení a vhodných kompromisů. V souvislosti s digitalizací doufá, že registrace do cestovatelského systému Drozd bude možná přes mobilní aplikaci, ne jen přes webový formulář jako dosud.
Piráty v polovině ledna čeká celostátní fórum, kde členové budou volit vedení. Nynější předseda strany a vicepremiér Ivan Bartoš získal u regionálních organizací a členů 12 nominací na předsedu. Vyzvat by ho měli europoslankyně Markéta Gregorová a bývalý místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, kteří získali po dvou nominacích.
"Podporuju Ivana Bartoše na předsedu strany," uvedl Lipavský. "Nepřál bych si, abychom naše vládní angažmá předčasně ukončovali. Myslím si, že by to byla hrubá chyba, která by se nám vrátila v tom smyslu, že nejsme spolehliví partneři," konstatoval. "Samozřejmě nemohu vyloučit, že nastanou nějaké okolnosti, které by vyvolaly vládní krizi, ale to prostě je hypotetický scénář a taková situace zatím nenastala," doplnil Lipavský.
Ve volbách zejména do Evropského parlamentu příští rok podle něj Piráti musí ukázat, že jsou nejvíce proevropská strana. "Evropský parlament je místo, kde se vede fundamentální diskuse o celé řadě otázek, které potom ovlivňují to, jak se žije všem v Evropě, jak se nám žije v Česku. Jsou to otázky bezpečnosti, životního prostředí, rozvoje regionů. Věřím, že máme kandidátku, která představuje solidní politiky, kteří takovéto myšlenky v Evropě dokážou hájit," podotkl.
Stejně jako v roce 2019 povede kandidátku Marcel Kolaja, nynější europoslanec a první místopředseda strany. Za ním budou Gregorová, moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová, europoslanec Mikuláš Peksa a poradce a vedoucí Peksovy poslanecké kanceláře David František Wagner.












