Lídři V4 a Jižní Koreje jednali o prohlubování spolupráce či klimatické politice

foto Jihokorejský prezident Mun Če-in

Budapešť - Lídři států Visegrádské skupiny a Jižní Koreje po jednání v Budapešti vyzdvihovali spolupráci mezi V4 a asijskou zemí a avizovali snahy dál toto partnerství rozvíjet. Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina se účastníci summitu dohodli na posilování kooperace ve vědě a technice nebo v energetické sféře. Premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska s ním probírali také plány v boji proti následkům pandemie nemoci covid-19 a klimatickým změnám.

Prezident Jižní Koreje dnes před novináři hovořil o společném závazku ještě více propojit silné stránky pěti zemí. Visegrádská skupina a Jižní Korea mají podle něj mnoho společného, protože překonaly "bolest studené války" a rychle dosáhly ekonomického rozvoje a demokratizace.

Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko označil Mun Če-in za rodící se centrum průmyslové výroby v Evropě. Také uvedl, že visegrádský region je největší destinací korejských investic v Evropské unii. Se středoevropskými premiéry se prý dohodl na rozšiřování vědecké a technologické spolupráce, dále na prohlubování partnerství kolem dopravy a infrastruktury a na snaze posilovat kontakty na mezilidské úrovni.

Český premiér Andrej Babiš na jednání skupiny V4 a Jižní Koreje v Budapešti, 4. listopadu 2021. Společné prohlášení přijaté na dnešním summitu zmiňuje zájem vystupňovat politický dialog nebo či dohodu na "upevnění" spolupráce týkající se digitalizace společnosti. Pokud jde o výzkum a vývoj, finance nebo vysoké školství, panovala podle komuniké mezi lídry shoda, že "pokračující spolupráce" v těchto bodech je důležitá pro budování "inovativních a kreativních ekonomik".

Podle maďarského premiéra Vitkora Orbána dnes lídři visegrádské čtyřky mimo jiné požádali korejskou stranu, aby se zajímala o středoevropské snahy budovat vysokorychlostní železnice, se kterými má asijská země bohaté zkušenosti. O V4 a Jižní Koreji Orbán hovořil jako o pěti příkladech úspěchu a uvedl, že doufá v rozšíření spolupráce do nových oblastí vědy a techniky, za hranice čistě ekonomických iniciativ.

Účastníci summitu probírali i globální témata včetně bezpečnostních otázek, klimatické politiky či obnovy po pandemii covidu-19. Mun Če-in na tiskovém briefingu v této souvislosti zdůraznil potřebu spravedlivé distribuce vakcín ve světě či koordinovanou realizaci jihokorejského plánu ekologické transformace se "zelenou dohodou" Evropské unie.

Summit Visegrádské skupiny za účasti jihokorejského prezidenta se koná teprve podruhé. Poprvé se taková schůzka uskutečnila v roce 2015 v Praze. Českého premiéra Andreje Babiše dnes kromě společného jednání pěti lídrů čekalo také dvoustranné jednání s Mun Če-inem. Koreu předseda vlády označil za velice důležitého partnera, i proto, že je "jedním z potenciálních dodavatelů jádra v rámci tendru pro Dukovany".

Babiš měl v Budapešti na programu také jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem. Před odletem z Prahy uvedl, že se šéfem maďarské diplomacie probírá ekonomická témata a že na dnešní schůzku jde mimo jiné s cílem dozvědět se, "jak to vlastně má Maďarsko s plynem".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď