Lídři EU budou o covidu jednat na dálku každý týden, řekl Babiš

foto Zprava předseda Evropské rady Charles Michel a český premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu 16. října 2020.

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou každý týden na dálku jednat o společném boji proti rychle se šířící pandemii covidu-19. Na začátku druhého dne unijního summitu to oznámil český premiér Andrej Babiš, podle něhož by unijní země měly více spolupracovat a koordinovat svá koronavirová opatření. Nemoc dnes stejně jako ve čtvrtek zasáhla přímo do summitového jednání: den po předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové opustila předčasně vrcholnou schůzku kvůli kontaktu s nakaženým člověkem také finská premiérka Sanna Marinová.

Fotogalerie

Evropské státy včetně Česka se potýkají s rekordními nárůsty počtu nakažených a jednotlivé země stejně jako na jaře začínají omezovat veřejný život. Šéfové států ve čtvrtek diskutovali o tom, jak by unie mohla zefektivnit společný postup.

"Je to největší hrozba pro Evropu od druhé světové války a my jsme konstatovali, že musíme zintenzivnit komunikaci," řekl dnes českým novinářům v Bruselu Babiš. Unijní lídři se ve čtvrtek pozdě večer mimo jiné shodli, že chtějí sjednotit pravidla pro karantény nebo postupy při testování na covid-19 včetně vzájemného uznávání testů.

Babiš uvítal návrh německé kancléřky Angely Merkelové, která podle něj bude každý týden pořádat videokonference šéfů států a vlád. "Účast je dobrovolná, ale my se za Českou republiku určitě účastnit budeme," prohlásil premiér. Podobně se dnes vyjadřovali další šéfové vlád, například italský premiér Giuseppe Conte či jeho irský kolega Michéal Martin.

Covidová koordinace se na program schůzky lídrů dostala v krátké době podruhé po mimořádném summitu ze začátku října. Již tehdy šéfové států a vlád vyzvali ke sjednocení cestovních omezení, unijní země se však od té doby shodly pouze na společném barevném hodnocení rizikových regionů a ke sladění covidových testů či karantén dosud nepřikročily. Ochrana zdraví obyvatel je v kompetenci členských států EU a řada z nich nechce přenechávat pravomoci Bruselu a dát na doporučení Evropské komise, která ke koordinaci vyzývá dlouhodobě.

"Byly tam debaty, různé země reagovaly různě, samozřejmě v každé zemi jsou epidemiologové, kteří nemají stejné názory," popsal ne zcela jednotný přístup lídrů k možnostem další spolupráce Babiš. Například sjednocení karanténních pravidel může být podle diplomatů problém, protože část zemí se řídí doporučením Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které považuje za nezbytnou 14denní karanténu. Další státy včetně Česka však z praktických důvodů její dobu zkrátily na deset dní či týden.

Koronavirová nákaza zasáhla i čtvrteční jednání summitu, které kvůli kontaktu s nakaženým spolupracovníkem musela krátce po začátku opustit šéfka unijní exekutivy von der Leyenová. Babiš, který s ní osobně zhruba půl hodiny hovořil v jejím úřadě ve čtvrtek dopoledne, neuvažuje o tom, že by se sám izoloval.

"Já mám stále respirátor a ty židle byly od sebe téměř na tři metry, takže tam nevidím žádný problém," řekl novinářům. Sama německá politička měla covidový test negativní a problém v kontaktu s ní nevidí ani další lídři, belgická pravidla navíc izolaci pro takový případ nevyžadují.

Finská premiérka dnes summit opustila předčasně kvůli tomu, že se v minulých dnech ocitla v jedné místnosti s finským politikem později pozitivně testovaným na covid-19. "Opustila jsem jednání Evropské rady z preventivních důvodů a požádala švédského premiéra Stefana Löfvena, aby zastupoval Finsko," uvedla Marinová na twitteru. Marinová při čtvrtečním jednání položila předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi dotaz, zda je vhodné pořádat v době rychle se šířící nákazy osobní setkání lídrů. Michel reagoval slovy, že k některým zásadním tématům jsou jednání tváří v tvář nutná a že k nim má i do budoucna podporu národních lídrů.

Ze summitu věnovaného dnes výhradně zahraničněpolitickým tématům odjel ještě před koncem i Babiš, aby stihl odpolední schůzi české vlády věnovanou aktuálnímu vývoji nákazy. Sám český premiér zastupoval v Bruselu svého polského kolegu Mateusze Morawieckého, který zůstal v rámci koronavirové prevence doma.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď