Mlejnka v čele ÚZSI do nalezení nového ředitele nahradí jeho zástupce

foto Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek (na archivním snímku z 22. srpna 2022) rezignuje na svůj post. Potvrdil to 31. srpna 2022 serveru Lidovky.cz, blíže to ale nechtěl komentovat.

Praha - Rezignace Petra Mlejnka na post ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) je prakticky okamžitá. Po dnešním jednání vlády to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dočasným řízením civilní rozvědky bude do nalezení nového řádného ředitele pověřen někdo jiný, podle ministerstva vnitra Mlejnkův dosavadní zástupce.

"Rezignace je prakticky okamžitá. Dočasným řízením ÚZSI bude pověřen někdo jiný, a to na poměrně krátkou dobu do chvíle, než bude vybrán nový řádný ředitel," uvedl ministerský předseda. Věří, že nový šéf civilní rozvědky bude vybrán poměrně rychle.

Mlejnek své rozhodnutí dnes potvrdil serveru Lidovky.cz, blíže to nechtěl komentovat. Část poslanců jak z opozice, tak i z vládních Pirátů vyzvala k výměně šéfa civilní rozvědky kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Aféra kolem Mlejnka je také jedním z důvodů, proč opoziční hnutí ANO a SPD podala podnět ke svolání sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě.

Mlejnek dnes oznámil rezignaci vládě, která ji akceptovala, poznamenal Fiala. "Chtěl bych ocenit postoj Petra Mlejnka, který rezignaci i formuluje v tom smyslu, že nechtěl dál zatěžovat ÚZSI celou kampaní, která kolem toho probíhá, a nejasnostmi, které se objevují," řekl premiér.

Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Mlejnkovo rozhodnutí podle ranního vyjádření mrzí. Měl podle něj veškeré předpoklady, aby funkci vykonával dobře, což za poslední měsíc a půl dokázal svou prací. Mlejnka chápe, tlak byl podle něj enormní. Piráti mají Mlejnkův krok za správný a zodpovědný, pochopitelné to je také podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky.

Opoziční hnutí ANO trvá na tom, že odstoupit musí Rakušan, uvedl jeho předseda Andrej Babiš. Na čtvrteční schůzi k nedůvěře vládě se podle něj nic nemění. Rakušan má podle Fialy důvěru jeho i kabinetu. "Nevidíme žádný důvod pro to, aby rezignoval, nebo se děly nějaké změny ve vládě," doplnil. Ministr vnitra podle něj například výborně zvládl uprchlickou vlnu po ruské invazi na Ukrajinu.

Mlejnek dříve uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí. Rakušan dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín. Redl byl už v minulosti stíhán v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře. Podle serveru iROZHLAS.cz unikl v těchto kauzách postihům kvůli údajné psychické nemoci. Od roku 2008 je Redl podle soudů oficiálně částečně nesvéprávný a potřebuje opatrovníka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 19:00 10°C

Celá předpověď