Lidovci se v kampani zaměří na zajištění dostupného bydlení

foto Ilustrační foto - Zleva předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, předseda strany Pavel Bělobrádek a první místopředseda Marian Jurečka.

Praha - KDU-ČSL se v kampani před říjnovými komunálními volbami zaměří na téma dostupného bydlení. Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek dnes při zahájení kampaně novinářům v Praze řekl, že strana vytvořila aplikaci, kde mohou lidé navrhovat nemovitosti vhodné pro dostupné bydlení. Předseda KDU-ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek, který kandiduje do Senátu na Náchodsku, odmítl, že by komunální volby byly volbami druhého řádu.

Bělobrádek označil blížící se volby za velmi důležité. "Pro KDU-ČSL nejsou volbami druhého řádu, naopak. Na komunální úrovni se nejvíc lidí dotýká, jak pracují obecní zastupitelstva," uvedl. Výsledky souběžných voleb do třetiny Senátu navíc mohou zajistit, aby horní komora Parlamentu hrála zásadní opoziční roli a garantovala demokracii, jak byla koncipována, řekl.

V narážce na hnutí ANO a jeho předsedu a premiéra Andreje Babiše dodal, že Senát by měl být pojistkou proti tomu, aby v Česku byla jednoznačná síla jedné strany, která rozhoduje o všem. Na lidoveckých kandidátkách je v komunálních volbách 16.000 lidí. "Být na kandidátce KDU-ČSL znamená mít velkou šanci na zvolení," řekl Bělobrádek s tím, že strana má nyní nejvíc zastupitelů ze všech.

Lidovci na pražské Malostranské náměstí přivezli obytný vůz vyvedený ve stranické žluté barvě, se kterým jezdí po regionech jejich politici. V zádech s asi čtyřmi desítkami podporovatelů se stranické špičky věnovaly především dostupnému bydlení. "Jsme si vědomi toho, že k tomu, aby mohli mladí lidé založit rodinu, je třeba, aby mohli žit důstojně," řekl Bartošek. Česku podle něj chybí 50.000 bytů. "Jestli si ČR může půjčit 100 miliard na opravu silnic a železnic, říkáme, nechť si půjčí 100 miliard na výstavbu bytového fondu," uvedl.

Lidovci spustili aplikaci s názvem Dostupně bydlet. V popisu aplikace strana upozorňuje, že na straně státu, státních společností, krajů, měst a obcí se často vyskytuje zbytný nemovitý majetek. "Ne každý je ale vhodný pro dostupné bydlení. Ne o každý by byl zájem. (...) V aplikaci Dostupně bydlet můžete navrhovat nemovitosti vhodné pro dostupné bydlení, hlasovat o navržených objektech nebo je sdílet na sociálních sítích a dostat tak svůj tip na vrchol nejpopulárnějších návrhů," stojí v popisu. Výsledkem hledání mají být nejvhodnější místa, kde by se dalo bydlení zřídit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď