Lidé ze zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX nakoupili nemovitosti na Bahamách

foto Ilustrační foto - FTX Arena, hala basketbalistů Miami Heat, která nese jméno kryptoburzy FTX. Kryptoburza FTX vyhlásila v pátek 11. listopadu 2022 bankrot. 800x640

New York - Bývalý ředitel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried, jeho rodina a vysoce postavení zaměstnanci firmy koupili na Bahamách za poslední dva roky nejméně 19 nemovitostí v hodnotě téměř 121 milionů dolarů (2,9 miliardy Kč). Podle médií to ukazují oficiální záznamy o majetku.

Právníci FTX dnes uvedli, že jedna ze součástí společnosti vynaložila na Bahamách 300 milionů dolarů za nákup domů a rekreačních nemovitostí pro své vedoucí zaměstnance. FTX byla podle právníků provozována jako Bankman-Friedovo "osobní léno", uvedla agentura Reuters.

Firma podle dokumentů většinou kupovala luxusní domy na pláži, včetně sedmi bytových domů v drahé rekreační komunitě Albany. Ty stály téměř 72 milionů dolarů. Podle dokumentů se měly využívat jako "rezidence pro klíčové zaměstnance" společnosti. Reuters ale nezjistil, kdo v nemovitostech doopravdy žil.

Zkrachovalá kryptoměnová burza FTX disponuje celkovou částkou asi 1,24 miliardy dolarů v hotovosti. Stále však nejméně 3,1 miliardy dolarů dluží, uvedl server CNBC s odkazem na pondělní zjištění soudu. Nové vedení FTX má předstoupit před soud, aby popsalo události, které vedly k náhlému pádu firmy.

Kolaps druhé největší kryptoměnové burzy na světě otřásl celým odvětvím kryptoměn. Už před krachem FTX byl trh uprostřed takzvané kryptoměnové zimy, kdy ceny bitcoinu a kryptoměny ether klesly, což přimělo řadu firem vyhlásit bankrot.

Akcie kryptoměnové burzy Coinbase v pondělí klesly o více než osm procent a propadly se nejníže od vstupu firmy na akciovou burzu z loňského dubna. Dnes však akcie přidávaly více než čtyři procenta.

Na trhu kryptoměn se mezitím zastavil výprodej. Bitcoin v pondělí ztratil více než tři procenta pod 15.700 USD a ocitl se nejníže za více než dva roky. Ether oslabil o šest procent. Dnes večer měl bitcoin podle specializovaného serveru Coindesk k dobru přes jedno procento a prodával se zhruba za 16.114 dolarů (asi 381.000 Kč). Ether přidával přes dvě procenta na 1122 USD.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď