Volby z auta byly bez problémů, zájem o ně nebyl velký

foto Pro okres Sokolov bylo 30. září 2020 určeno volební stanoviště v areálu Krajské správy a údržby silnic v Sokolově, kde mohou z auta hlasovat lidé, kteří jsou v karanténě kvůli nemoci Covid-19. Voliči z Chodova měli navíc možnost rozhodnout v místním referendu o výstavbě nákupního centra.

Praha - Lidé, kteří jsou v karanténě nebo v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19, dnes mohli na vybraných místech z auta hlasovat do senátních a krajských voleb. Podle zjištění ČTK a vyjádření krajských úřadů volby ale doprovázela nízká účast. Hlasování na takzvaných drive-in stanovištích, která byla otevřena od 07:00 do 15:00 v každém okrese a v Praze na Letné a na Proseku, tak bylo bezproblémové a plynulé. Volební účast oznámí ministerstvo vnitra ve čtvrtek dopoledne, podle jeho předběžných údajů činí 250 lidí na kraj.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Kláry Dlubalové využilo dnes možnost volit z auta v průměru 250 lidí na kraj. Nad tímto průměrem jsou podle údajů úřadů třeba kraje Jihomoravský se 400 voliči nebo Zlínský a Jihočeský téměř s 300 voliči. Naproti tomu v Karlovarském kraji dnes z auta volilo jen 59 lidí.

Údaje o voličích i volební urny skončí na krajských úřadech a urny zůstanou zapečetěné do soboty, kdy se budou sčítat volební hlasy i z řádného termínu voleb. V rámci něj se pro voliče otevřou volební místnosti v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Ve čtvrtek se bude hlasovat ve speciálních okrscích v domovech seniorů a podobných zařízeních, která jsou kvůli koronaviru uzavřena. Podle zjištění ČTK se bude nejspíš týkat jen tří krajů, v nichž byla kvůli výskytu koronaviru vyhlášena karanténa. Jde o Jihočeský, Královéhradecký a Jihomoravský kraj a celkem o šest domovů.

Video: Drive-in volební místo v Berouně
30.09.2020, 12:19, autor: Jaroslav Beneš, zdroj: ČTK

Místa pro hlasování z auta dnes byla podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Petra Vokáče dimenzována až na 16.000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR karanténě. V řadě okresů ale podle předběžných údajů využilo tento způsob hlasování do 200 lidí.

Například v hlavním městě, kde se volí do Senátu v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9, dnes odvolilo z auta 183 voličů, sdělil ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Hlas svému kandidátovi do Senátu mohli dávat na parkovištích na Letenské pláni a v areálu Polikliniky Prosek.

Ve středních Čechách byla drive-in místa ve všech okresních městech, pro Prahu-východ a Prahu-západ se volby konaly v Brandýse nad Labem, respektive v Hostivici. Na všech místech pak byly dvě volební komise, přitom například stanoviště v Berouně nebo Brandýse nad Labem u Prahy podle zjištění ČTK využilo je pár voličů za hodinu. V celém kraji využilo možnost hlasovat z auta 668 lidí, nejvíc jich bylo v okolí Prahy a na Kladensku.

V Plzeňském kraji dnes využilo možnosti volit z auta 267 lidí. V kraji bylo sedm stanovišť a nejvíc voličů přijelo do plzeňského areálu DEPO2015, kde hlas vhodilo do urny 138 voličů. Nejmenší zájem byl na Tachovsku, kde ve Stříbře hlasovalo osm lidí, řekl ČTK Jan Nový z krajského úřadu.

Velký zájem nebyl ani o volby v Ústeckém nebo Karlovarském kraji. V Ústeckém kraji dnes odvolilo z auta 214 lidí, šest voličů komise odmítla. Vedle toho v Karlových Varech za první tři hodiny voleb z auta přijeli jen tři lidé. Jen jednotlivci odvolili ráno i na dalších dvou drive-in stanovištích v Karlovarském kraji. Celkem dnes v Karlovarském kraji volilo z auta 59 lidí.

Ani v Libereckém kraji se na stanovištích netvořily fronty, celkem dnes v kraji odvolilo z auta 191 lidí. Dvěma hlasování komise neumožnila. Největší zájem byl v Liberci, kde ke dvěma stanovištím dorazilo v autech 116 lidí, řekla ČTK vedoucí oddělení voleb krajského úřadu Pavlína Kroupová.

V Jihomoravském kraji využilo možnost volit z auta více lidí, kolem 400. Podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové přes polovinu jich hlas odevzdalo v Brně na výstavišti. O něco méně lidí, 295, dnes do 15:00 odvolilo ve Zlínském kraji. Nejvíce voličů podle údajů krajského úřadu hlasovalo z auta v Uherském Hradišti, bylo jich 133.

V Olomouckém kraji zástupci krajského úřadu zaznamenali na všech pěti místech v okresech 232 voličů, přičemž zhruba polovina přijela na stanoviště v Olomouci. Podobný počet lidí využil možnost volit z auta také v Moravskoslezském kraji. Nejvíce jich přijelo do Ostravy, nejméně do Nového Jičína, řekla ČTK mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Lidé v karanténě nebo izolaci mohou hlasovat také z domova do přenosných volebních schránek. O tento způsob hlasování však musí dopředu požádat, a to do čtvrtka 1. října.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 31. října 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď