Lidé se v zaplněném kostele ve Sloupu rozloučili s dědičkou rodu Salmů

foto Zádušní mše za Marii Salm-Reifferscheidt-Raitzovou, která zemřela v červnu 2022 ve věku 90 let ve Vídni, 16. září 2022, Sloup na Blanensku.

Sloup (Blanensko) - Lidé v zaplněném kostele ve Sloupu na Blanensku se dnes rozloučili s Marií Salm-Reifferscheidt-Raitzovou, která zemřela 15. června ve Vídni ve věku 90 let. Kněží sloužili německo-českou zádušní mši, na kterou přišli potomci, příbuzní i mnozí příslušníci šlechtických rodů. Po mši byla přemístěna urna na místní hřbitov, kde mají Salmové okrasným železným plotem ohraničený vlastní hřbitůvek s ostatky a náhrobky předků, kteří na Blanensku v minulosti žili a působili.

Fotogalerie

Salmová má desku na náhrobku spolu se svými rodiči a sestrou Idou. Užívala titul starohraběnka a narodila se na zámku v Rájci nad Svitavou, v roce 1957 i s dalšími členy rodiny emigrovala, po sametové revoluci se ale vrátila do vlasti. Střídavě žila ve Vídni a na Moravě, kde pobývala v hájence v blízké Šošůvce, a usilovala o navrácení rodového majetku.

Mše za zemřelou se konala v kostele Panny Marie Bolestné, který nechali postavit její předci stejně jako řadu dalších sakrálních staveb v okolí. "Její život byl náročný a spokojený. V kostele obvykle sedávala u oltáře svaté Anny," připomněl jeden z kněží. Druhý pak vzpomínal na četná osobní setkání se Salmovou. "Poprvé jsem se s ní setkal na zámku v Boskovicích na konci 90. let. Později také na oslavě jejích 80. narozenin, které mohla oslavit na zámku v Rájci s o deset let starší sestrou Idou," řekl kněz. Zmínil také trpělivost a víru v dobrý konec nejen v otázce restituce rodového majetku, ale obecně v konání zesnulé ženy. "Nikdy nezatrpkla a říkala, že musíme být trpěliví a mít naději," řekl kněz.

Salmovou postihl podobný osud, jaký měla řada jejích vrstevníků ze šlechtických kruhů. Po druhé světové válce byl jejímu rodu zabaven a znárodněn majetek, po roce 1948 se proto živila i jako řidička nákladního auta, studovat nesměla a nakonec emigrovala. Jako řada dalších se pak vrátila do vlasti a do konce života se snažila očistit otcovo jméno, který za války přijal německé občanství, podle rodiny pod nátlakem. Právě tento právní akt je klíčem k majetku, na který Salmové vznášeli restituční nárok.

Salmové během staletí podporovali výzkum Moravského krasu a zdejších jeskyní, založili železárny a rozvíjeli průmysl. Na ochranu přírody upozornili ve svém vystoupení během mše i její vnukové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď