Lidé poznávali Gregora Mendela jako včelaře

foto Přírodovědce a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela 20. července 2019 v roli včelaře poznával lidé na festivalu Mendel je... včelař, který připomněl 197. výročí jeho narození.

Brno - Nenápadná budova v zahradách augustiniánského opatství na Starém Brně se stala jednou ze scén festivalu Mendel je... včelař. Včelín, který ke své práci využíval i zakladatel genetiky, dnes navštívilo několik skupin návštěvníků, aby zjistili víc nejen o životě včel, ale také o výsledcích Gregora Johanna Mendela jako včelaře.

Fotogalerie

"Budova pochází z roku 1871. Mendel se jako jeden z prvních zabýval včelstvem metodicky. Ze včelína, který vybudoval, vytvořil 'laboratoř', kde včely počítal a sledoval jejich chování. Také úly inovoval tím, že rozšířil prostor pro přirozený rozvoj včelstva," uvedla Lucie Vychodilová, ředitelka Mendelova muzea Masarykovy univerzity.

Přírodovědce a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela 20. července 2019 v roli včelaře poznával lidé na festivalu Mendel je... včelař, který připomněl 197. výročí jeho narození. Včelín je běžné přístupný pouze při prohlídkách muzea s průvodcem. "Současný stav zahrady samostatné prohlídky neumožňuje. Včelín je navíc funkční, pečuje o něj docent Vladimír Ptáček z Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum. Každý rok stáčí i nějaké množství medu," doplnila Vychodilová.

Muzeum dnes ve spolupráci s centrem Lipka a Mendelovou společností pro včelařský výzkum uspořádalo čtyři dílny - dvě pro děti a dvě pro dospělé. Návštěvníci si mohli vyzkoušet některé včelařské aktivity i nářadí.

Přírodovědce a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela 20. července 2019 v roli včelaře poznával lidé na festivalu Mendel je... včelař, který připomněl 197. výročí jeho narození. Mendelův včelín byl na svou dobu velmi moderní. Byla v něm Mendelova pracovna a prostor pro 15 včelstev. Mendel se snažil o to, aby včely měly ve městě co nejlepší podmínky. "Zasazoval se o rozšiřování včelí pastvy sázením medonosných stromů i v oblasti Špilberku," dodala Vychodilová.

Kromě dílen v Mendelově včelíně zahrnuje čtyřdenní festival Mendel je... včelař také komentované prohlídky, přednášky o včelařství, koncerty i světelnou performanci. Festival připomíná letošní 197. výročí narození Mendela a končí v neděli varhanním koncertem v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď