Lidé mohou ve čtvrtek vyzkoušet život bezdomovce a přespat venku

foto V rámci třetího ročníku akce nazvané Noc venku si mohli lidé 23. listopadu v Pardubicích vyzkoušet, jaké je spát venku v zimním počasí. Cílem je přiblížit problematiku života lidí bez domova. Noc venku si přišla vyzkoušet i Lucie Kotalová (na snímku).

Praha - Ve čtvrtek si lidé mohou v několika městech vyzkoušet přespáním venku v chladném počasí, jaký je život bezdomovce. Letos se koná již sedmý ročník akce Noc venku. V Praze budou účastníci přespávat na dvorku u Staroměstského náměstí. ČTK o tom informovala Lucie Nemešová z České asociace streetwork. Součástí akce je darování materiální pomoci, kterou druhý den rozváží pořadatelé poskytovatelům služeb pro lidi bez přístřeší.

V Pražském kreativním centru na Staroměstském náměstí jsou pro účastníky připraveny výstavy, koncerty, filmy, divadlo nebo přednášky. Programu se aktivně zúčastní také lidé bez domova. Vstupné ve formě ponožek, rukavic, čepic nebo starých funkčních mobilních telefonů bude po skončení předáno lidem bez domova. Každý rok se akce v Praze účastní asi tři desítky lidí.

Organizátoři pražské akce chtějí upozornit na kriminalizaci bezdomovectví. "Inspirovaly nás nedávné události spojené se snahou vyhánět pospávající lidi bez domova v parku před hlavním nádražím. Tím, že bezdomovce vyženeme z dohledu, problém nezmizí," uvedl za organizátory Jakub Marek z skupení Bezdomovci, lidé jako my. Proto je letos podtitulem Prosíme, nerušit.

Akce se koná také v dalších 15 městech, například v Trutnově se bude přespávat na Krakonošově náměstí, v Hradci Králové na náměstí 28. října a ve Frýdku-Místku v altánku v Sadech Bedřicha Smetany. Přespání venku si zájemci vyzkouší také v Ostravě, Olomouci, Litoměřicích, Dvoře Králově nad Labem, Mělníku, Jihlavě, Liberci, Opavě, Bratislavě, Pardubicích, Valašském Meziříčí a Jičíně.

V posledních dnech se počasí ochladilo a noční teploty klesají i pod bod mrazu. Chladné počasí zvýšilo v Praze zájem lidí bez domova o přespání v noclehárnách. V zimních měsících je v Praze ubytovací kapacita pro lidi bez domova zhruba 1200 lůžek, pokud se teploty drží hluboko pod nulou, kapacitu zvýší i možnost přespání v denních centrech.

O víkendu policie v hlavním městě vyjížděla k nálezům šesti mrtvých, tři z nich byli patrně bezdomovci. Nic nesvědčí o cizím zavinění, příčinu určí pitva. Zatím policie nesdělila, zda roli sehrálo chladné počasí.

Podle sčítání lidí z roku 2011 žilo v ČR kolem 11.500 osob bez přístřeší, které vyhledávaly pomoc a stály o ni. Podle vládních dokumentů je v zemi ale zhruba 30.000 bezdomovců a bezdomovectví pak hrozí až 100.000 lidí. Jen v Praze je zhruba 4000 až 4500 lidí bez domova, z nichž asi 1600 žije na ulici, na zimu sem ale kvůli dobré kvalitě služeb přijíždí i lidé bez domova z jiných měst.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď