Lidé do Mikuláše investují méně peněz než v minulosti, zájem je stále velký

foto Ilustrační foto - Do ulic v centru Prahy a domácností s dětmi vyrazili 5. prosince 2021 Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše rozdávali hodným dětem sladkosti, ovoce a drobné dárky.

Praha - Rodiny i firmy, které využívají služeb Mikuláše, čerta a anděla, letos investují do nadílky spojené s krátkým programem méně peněz než v minulosti. Zatímco rodiny jsou ochotny studentům a dobrovolníkům v převleku zaplatit přibližně 500 korun, ceny mikulášské návštěvy pořádané agenturami jsou mnohonásobně vyšší. Odvíjejí se od délky návštěvy, počtu čertů a andělů, kvality kostýmů, profesionality účinkujících, ale také od data a času příchodu. Zájem o mikulášskou nadílku je stále velký, lidé si však službu objednávají na poslední chvíli. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Svátek svatého Mikuláše se tradičně slaví v podvečer 5. prosince. Různé skupiny a organizace obchází rodiny v převleku Mikuláše, andělů a čertů. Hodné děti odmění sladkostmi, zlobivé naopak dostanou uhlí a brambory.

Agentura Čert-Mikuláš-Anděl, která nabízí na předání nadílky umělce, zaznamenala ze strany rodičů podobný zájem jako v předchozích letech. Letos se lavina objednávek ale spustila daleko později než v loňských letech.

"Dříve si lidé objednávali naše služby třeba už v červenci. Je vidět, že šetří. Loni a předloni nemohly firmy besídky pro více dětí kvůli protipandemickým opatřením pořádat vůbec, ale před covidem neměly problém nám dát třeba 20.000 až 60.000 korun za čtyřicetiminutové vystoupení. Letos už mají finanční problémy a většina firem si objednala program za 15.000 Kč," řekl ČTK zakladatel firmy Samuel Veselý.

Průměrná cena při příjezdu umělců do rodiny, kde stráví přibližně 40 minut, je kolem 4000 korun. "Hodně lidí se letos ozvalo na levnou základní službu, kdy se s námi na deset minut za 500 korun setkají na ulici nebo v parku, ale musí se přizpůsobit našemu termínu," dodal Veselý.

Množství zakázek má také Mikuláš, kterého si lze objednat v pražských Kobylisích, Ládví a Ďáblicích. Vzhledem k nezměněné průměrné ceně 500 korun si ho objednávají zejména mladé rodiny. Ceny nezvyšovali ani v Hradci Králové, kde si lze objednat Mikuláše, čerta a anděla také za 500 korun. Zájem o službu je velký a objednávky na poslední chvíli již nemají šanci.

Olomoucká agentura Smíšek specializující se na služby pro rodiny a děti má všechny návštěvy 5. prosince obsazeny. Návštěva rodiny s jedním až třemi dětmi loni vyšla na 550 korun, letos je to o 90 korun více. "I přes zvýšení ceny jsem musela odmítat objednávky na poslední chvíli. Letos není tolik besídek, ale domácnosti mají stále velký zájem," uvedla za agenturu Martina Hrabalová Smíšková.

Poptávka po zapůjčení nebo koupi tematických oděvů na přelomu listopadu a prosince tradičně vzrůstá. Kostým čerta lze sehnat za 690 korun i 2100 korun, luxusní oděv pro Mikuláše může stát i více než 3000 korun. Kostýmy lze pořídit za poloviční ceny z druhé ruky.

Tradice mikulášské nadílky se připomíná od středověku a je rozšířena po celém světě. Proslulý ochránce víry před pohanstvím svatý Mikuláš patří k nejvíce uctívaným svatým v celém křesťanství. V Česku postava přežila i totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď