Lidé dnes mohou nahlédnout do interiéru Kramářovy vily

foto Návštěvníkům se 7. dubna 2018 poprvé v tomto roce otevřela Kramářova vila v Praze. Vila slouží jako rezidence českých premiérů, úřad vlády ji bude pravidelně zpřístupňovat veřejnosti každou sobotu až do října.

Praha - Veřejnosti se dnes otevře Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých premiérů. Úřad vlády se tak připojí k oslavám dnešního Dne boje za svobodu a demokracii. Vila bude otevřena od 09:00 do 17:00.

Na návštěvníky vily čeká prohlídka s odborným výkladem historiků, kteří je provedou nejen interiérem budovy, ale také částí zahrady s jedinečným výhledem na Prahu. Kromě historie vily samotné se lidé seznámí také s příběhem jejích prvních majitelů, manželů Kramářových. Poslední komentovaná prohlídka je dnes naplánovaná na 16:00.

V souvislosti se stým výročím vzniku republiky byla letos vila otevřena častěji, než bylo běžné v minulosti. Od začátku roku ji při dnech otevřených dveří navštívilo 11.590 lidí, uvedl úřad vlády.

Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě celkem 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv. Od roku 1998 vila slouží jako rezidence českých premiérů.

V současnosti je Kramářova vila místem setkání předsedy vlády s významnými světovými státníky. Naposledy se premiér Andrej Babiš setkal v Kramářově vile s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 18. prosince 2018

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď