Nadace Via vybrala na poničené obce 100 mil. Kč, Diecézní charita přes 50 mil.

foto Lidé odpočívají vedle trosek domů 25. června 2021 v obci Mikulčice na Hodonínsku, přes kterou se předchozí den přehnala silná bouře.

Praha - Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Sbírka Nadace Via na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. "Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu," řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace. Desítky milionů korun shromáždily také další dobročinné organizace. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.

Nadace Via uvolní část shromážděných peněz na okamžitou pomoc zasaženým obcím. Rozdělení zbytku bude koordinovat s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi. Podle nadace jde o rekordní vlnu solidarity.

"Ukazuje to především neuvěřitelnou štědrost Čechů, kteří se dokázali semknout již při podobných přírodních katastrofách v minulosti a také během koronavirové pandemie. Rekordní výtěžek sbírky je umožněn také technologickým posunem, k němuž došlo v poslední době v on-line dárcovství," uvedl Mihalco. Nadace Via využila platformu pro on-line dárcovství Darujme.cz.

Další kroky nadace koordinuje s krizovým štábem Jihomoravského kraje. V první fázi uvolní 20 milionů na okamžitou pomoc zasaženým obcím a jejich obyvatelům a v další fázi sladí postup pomoci také s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi, které rovněž vyhlásily charitativní sbírky na pomoc zpustošenému regionu.

"Obce i lidé teď řeší akutní následky katastrofy a nejsou ve stavu, kdy mohou okamžitě přijmout peníze. Chceme pomoci rychle, ale uváženě a koordinovaně s ostatními aktéry, tak aby pomoc byla správně zacílená a šla do správných rukou,“ doplnil Mihalco.

Ve spolupráci s Jihomoravskou komunitní nadací, která v oblasti dlouhodobě působí, pak Nadace Via plánuje podporu projektů, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí.

Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace Karel Komárek Family Foundation a společnost Sazka věnují na obnovu regionu 150 milionů korun, Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě. "Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí," uvedl.

Přes Diecézní charitu Brno mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 poslanou na číslo 87777. Více informací získají zájemci na webu charity. Na sbírku platformy znesnáze21, která umožňuje založit on-line charitativní sbírku v krátkém čase i fyzickým osobám, upozornil miliardář Karel Janeček na twitteru.

Humanitární organizace Člověk v tísni vyslala na místo koordinátora, který zjišťuje rozsah škod a možnosti pomoci. První milion korun uvolnila z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. "Pomoc bude na místě koordinovat spolu s dalšími organizacemi i složkami IZS," uvedli zástupci organizace. Lidé mohou přispívat na dárcovské konto SOS Morava. Během necelých tří hodin od vyhlášení sbírky, tedy zhruba do 13:20, lidé poslali přes osm milionů korun. "Takový projev solidarity je mimořádný," uvedl Člověk v tísni.

Už v noci se na zorganizování sbírky a další podpory domluvilo vedení SMO ČR. Stane se tak ihned, jak obdrží specifikace nutné akutní pomoci a dlouhodobé podpory. ČTK to sdělila mluvčí svazu Alexandra Kocková. "Již nyní probíhá ve velkých městech jednání zastupitelů o vyčlenění finančních prostředků, které mají být konkrétně zacíleny podle požadavků postižených obcí," uvedla. Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes na twitteru uvedl, že Brno poskytne obcím zničeným bouří a tornádem deset milionů korun. Za týden by o tom mělo rozhodnout zastupitelstvo při mimořádném zasedání. Obcím přispěje také Středočeský kraj a řada měst včetně Prahy.

Okamžitou finanční podporu pro region, kde se narodil, slíbil zakladatel společnosti KKCG Karel Komárek. Nadace Karel Komárek Family Foundation vyčlení na pomoc minimálně 150 milionů korun, z toho 50 milionů věnuje Sazka a.s, sdělila skupina v tiskové zprávě. Tornádo v Lužicích na Hodonínsku poničilo mimo jiné technologický park MND patřící do skupiny KKCG.

Nadace ČEZ slíbila ve čtvrtek prostřednictvím elektrárny Temelín pomoc obcím v těsné blízkosti tohoto zdroje, které postihly extrémní bouřky. Dnes správní rada nadace rozhodla o mimořádném uvolnění deseti milionů korun, sdělila ČTK za ČEZ Jana Štefánková. Jako mimořádný bod svého jednání zařadilo pomoc obcím na Moravě na program představenstvo České advokátní komory (ČAK). Čtyřem jihomoravským obcím, které poničilo tornádo, pošle po 100.000 korunách. Komora zároveň vyzvala advokáty i k individuální finanční pomoci v zasažených oblastech.

Energetická skupina innogy uvedla, že odpustí svým zákazníkům v postižených obcích polovinu ze všech plateb obchodníkovi innogy Energie za elektřinu a zemní plyn do konce tohoto roku. Částku 400.000 Kč pak pošle na obnovu poničeného domova pro seniory v Hodoníně. "Odhadujeme, že naše celková pomoc v postiženém regionu může do konce roku dosáhnout výše až deseti milionů korun," uvedl generální ředitel innogy ČR Tomáš Varcop.

Všichni občané, kteří mají trvalý pobyt v postižených obcích – Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice či Mikulčice – mají pak od soboty do konce července možnost vyrazit zdarma do blízkého Aqualandu Moravia. "Víme, že nyní není čas ani chuť na jakoukoliv formu zábavy. Nicméně můžeme posloužit jako místo, kde se mohou zabavit děti, jejichž rodiče musejí řešit nastalou situaci," řekl jeho ředitel Petr Pavlacký.

Věcným darem v hodnotě několika desítek tisíc korun přispěly také lékárny Dr.Max. "V první fázi šlo o poskytnutí zdravotnických prostředků a ochranných pomůcek pro dobrovolníky, které na místo vysílá Diakonie Českobratrské církve evangelické. Jde mimo jiné o respirátory, desinfekční prostředky, náplasti, obvazy či rukavice," uvedla firma. Česká spořitelna a Buřinka pak posílají na pomoc tornádem postižených oblastí dva miliony korun a klientům nabízí odklad splátek i individuální pomoc.

Další finanční sbírku vyhlásila Husitská diakonie Církve československé husitské. Sbírka se uskuteční během bohoslužeb ve všech náboženských obcích a také prostřednictvím sbírkového transparentního účtu. Na pomoc lidem v postiženém regionu otevírá humanitární sbírku i Diakonie Českobratrské církve evangelické, do sbírky ihned vložila půl milionu korun.

Lidé se zdravotním postižením z poničených obcí mohou okamžitě získat finanční podporu od Konta Bariéry. Hlásit se mohou na adrese info@bariery.cz či poštou. Poslat mají stručnou žádost a kopii průkazu postižených ZTP/P či ZTP. "Přispějeme rychle z našich vlastních zdrojů," sdělila ČTK mluvčí Jana Patková. Konto Bariéry vyhlásilo i sbírku na účtu 17111444/5500 s variabilním symbolem 5555.

Lidé a firmy se snaží pomoci i materiálně. On-line supermarkety i potravinářské řetězce nabízí kromě potravin a nápojů čisticí prostředky, darují i peníze. Někteří prodejci už pomoc na místo ráno poslali. Obchodní sítě podpoří také zaměstnance, které přímo živelná pohroma zasáhla. Pomoc nabízí i Junák-český skaut. "Řešíme nabídku volných míst na skautských táborech pro neskautské děti z postižené oblasti," uvedli zástupci organizace na facebooku.

Mluvčí telefonního operátora T-Mobile Zuzana Svobodová již ve čtvrtek uvedla, že operátor posílá přes neziskovou organizaci Adra dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod.

Vybraná čísla účtů na pomoc postiženým obcím na Moravě:

Organizace Číslo účtu
Diecézní charita Brno 4211325188/6800, variabilní symbol 2002
Husitská diakonie Církve československé husitské 2501867242/2010, variabilní symbol 200
Diakonie ČCE 2100691426/2010
Člověk v tísni 713271329/0300
Konto Bariéry 17111444/5500, variabilní symbol 5555

 

Zdroj: weby organizací

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 16. září 2021

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď