Liberecký kraj podal na MMR předžalobní výzvu kvůli programu REACT-EU

foto Ilustrační foto - Hejtman Libereckého kraje Martin Půta hovoří 3. listopadu 2020 v Liberci na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva.

Liberec - Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Podle MMR byly ale kraje od samého počátku u nastavení kritérií a způsobu hodnocení projektů v REACT-EU.

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální.

Kritiku dnes odmítl i premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. "Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny," uvedl.

Způsob a kritéria hodnocení projektů v programu jsou podle MMR dílem 29 zástupců Monitorovacího výboru IROP. Finální hodnotící kritéria odsouhlasili i zástupci krajů. "Je zcela absurdní, že si nyní někteří hejtmani stěžují a napadají pravidla, proti kterým nejen že nevznesli od července 2020 žádnou připomínku, dokonce se na jejich vytváření prostřednictvím zástupců Asociace krajů v rámci koncepční skupiny ministerstva zdravotnictví a monitorovacího výboru sami podíleli," řekl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Za Asociaci krajů ČR pro zdravotnictví je ve výboru i zástupce kraje Vysočina, s náhradníkem za Liberecký kraj.

Podle Půty je ale ve výzvě jasně napsáno, že se věcně projekty nehodnotí. "Hodnotí se pouze formální náležitosti. A formální náležitosti jsou například, že nemocnice je registrována jako zdravotnický subjekt, že statutární zástupce je bezúhonná osoba, nebo, když chce nemocnice z těch peněz financovat nějaký přístroj, tak že jeho pořízení bylo schváleno komisí ministerstva zdravotnictví. Ale nejsou tam žádné kvalitativní parametry, které by se hodnotily," řekl hejtman.

Podle informací z MMR se ale bude posuzovat i to, zda se projektem rozvíjí JIP, ARO, operační sály, intervenční nebo diagnostické pracoviště, nebo zda zahrnuje opatření reagující na boj s covidem-19 a jeho dopady a případnými dalšími infekčními nemocemi. MMR bude navíc na podzim usilovat o dalších zhruba pět až šest miliard, pro projekty, na něž se nedostalo.

U výzev, které se uskutečnily v minulém týdnu a rozdělovaly miliardy pro nemocnice a záchranné služby, nedokáže ale podle Půty MMR garantovat, že měli všichni uchazeči stejné podmínky. Objevují se podle něj informace, že některé poradenské firmy nasadily na přihlašování roboty. "Což je přímo v rozporu s podmínkami programu, a takové žádosti by měly být automaticky vyřazeny," řekl hejtman. Peníze by se podle něj měly rozdělit především nemocnicím, které zajišťovaly péči o covidové pacienty.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května. Výzva pro nemocnice byla podle Půty vyčerpána za necelé dvě sekundy. Liberecké nemocnice skončily pod čarou. Jen ty krajské žádaly z programu na přístrojové vybavení zhruba půl miliardy korun.

MMR ve středu uvedlo, že zatím existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Hodnocení ještě nezačalo, nikdo tak v tuto chvíli nemůže vědět, zda uspěl nebo ne. Podle Semoráda budou u projektů úřady posuzovat 23 kritérií, až poté bude rozhodujícím faktorem rychlost podání žádosti.

Půta ale řekl, že to není pravda. "Nebyla určena žádná kritéria," řekl liberecký hejtman. I proto žádá Liberecký kraj zrušení výzev a jejich nové vypsání s jasnými kritérii hodnocení. "Jinak jsme připraveni se obrátit na soud a rozdělování peněz z programu zablokovat," dodal.

STAN chce řešit rozdělování dotací ve Sněmovně, vyzval vládu ke zrušení výzev

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce stejně jako koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) řešit rozdělování evropských peněz nemocnicím z programu REACT-EU na mimořádné schůzi Sněmovny. Předsednictvo hnutí zároveň vyzvalo v dnešním usnesení vládu, aby zrušila výsledky prvního kola a zastavila další dvě kola dotačních výzev. Na dnešním briefingu to řekl předseda STAN Vít Rakušan.

"Uvědomujeme si, že schůzí máme v poslední době mnoho, ale toto je závažné téma. Bavíme se o penězích, které mají jít do post-covidové obnovy českého zdravotnictví. Není možné, aby podpora byla po regionech v rámci České republiky rozložena náhodně na základě závodu v klikání," řekl Rakušan.

Mimořádnou schůzi chce koalice Spolu uspořádat ve středu 26. května odpoledne. Týkat by se měla i údajného střetu zájmů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) a další strategie očkování proti covidu-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď