LFŠ nabízí virtuální realitu v útrobách bývalé věznice

foto V rámci doprovodného programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti lidé navštívili 27. července 2019 bývalou uherskohradišťskou věznici.

Uherské Hradiště - Do kůže vězňů se dnes vcítila zhruba stovka návštěvníků Letní filmové školy v Uherském Hradišti. V útrobách bývalé uherskohradišťské věznice si vyzkoušeli virtuální realitu přímo na samotkách nechvalně proslulé káznice. Se speciálními brýlemi a sluchátky na uších zhlédli dva snímky s vězeňskou tématikou a projít se mohli opuštěnými chodbami a místnostmi bývalé věznice. O šedesátiminutový blok byl velký zájem, během víkendu branami věznice projde 240 lidí.

Po vstupu do běžně nepřístupné věznice obsadili účastníci jednotlivé samotky káznice. Na točící židli dostali speciální brýle a sluchátka.

"Cílem projektu je zkoumat prolínání objektivního s virtuálním prostředím a zkoumat, jak se vzájemně ovlivňují. Otáčejte se na židli kolem dokola, příběh se odehrává všude kolem vás. Když vám bude špatně, sundejte si brýle," vyzval účastníky průvodce.

Speciální site-specific blok se podle zástupců festivalu zaměřuje na psychologické aspekty života vězňů. Klade si například otázky, jak se cítí vězeň, který musí být roky uzavřený na prostoru šestkrát devět metrů a zda takový život může dovést někoho k nápravě.

Právě o tom vypráví tři roky starý dokumentární britský snímek 6x9, který ve virtuální realitě zavádí diváky na samotku americké věznice a ukazuje, jak může mít nedůstojný prostor vliv na lidskou psychiku. Divák se ve snímku ocitá přímo v kůži vězně, slyší zvuky z chodby, kapání vody z kohoutku, cítí i pronikavé světlo. Na stůl mu přistane vězeňská strava, nechybějí knihy a časopisy, na zdi jsou promítány otázky o životě vězňů. V závěru snímku, ze kterého zůstává mrazivý pocit, hledí na svou celu z ptačí perspektivy.

Druhý čtrnáctiminutový film Pusťtě mě domů popisuje příběh Afroameričana Rickeyho Jacksona, který byl v 18 letech uvězněn na doživotí za krádež a vraždu. Po 39 letech se ukázalo, že byl uvězněn na základě křivého svědectví a byl propuštěn. Oba snímky jsou uváděny ve spolupráci s festivalem Jeden svět.

Bývalá uherskohradišťská věznice sídlí v ulici Politických vězňů a je opuštěná od roku 1960, zanikla při reformě státní správy. Za druhé světové války využívalo věznici gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří věznice veřejné popravy, za éry komunismu zde byli věznění lidé nepohodlní režimu. Areál od té doby chátrá, jeho smysluplné využití se stále hledá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď