Levicoví europoslanci chtějí uvolnit vakcínové patenty, pravice je proti

foto Zdravotníci ve slumu v Riu de Janeiru testují obyvatele na zjištění koronaviru.

Brusel - Nebývale výrazný spor mezi pravicovými a levicovými skupinami Evropského parlamentu se projevil při dnešní debatě o možném uvolnění patentů k vakcínám proti covidu-19. Zatímco socialisté, zelení a krajní levice volali po rychlém omezení práv farmaceutických firem v zájmu očkování v chudších zemích, lidovci, liberálové i konzervativci prosazovali jiná řešení.

Debatu rozpoutal nedávný návrh amerického prezidenta Joea Bidena, jehož země spolu se stovkou dalších států Světové obchodní organizace (WTO) navrhuje dočasně uvolnit patentová práva. Cílem je umožnit výrobu očkovacích látek například v zemích Afriky, Asie či Latinské Ameriky, které zatím proti západním státům naočkovaly jen zlomek svých občanů.

Lídři zemí EU se však na neformálním summitu začátkem května postavili proti tomuto nápadu, který podle nich nezajistí chudším státům potřebný rychlý přísun vakcín.

"Je na čase se rozhodnout, na které straně historie chceme stát," prohlásila dnes předsedkyně europoslanecké frakce socialistů Iratxe Garcíaová. Podotkla, že EU sice exportuje celosvětově výrazně nejvíce vakcín, to však samo o sobě nestačí a preparáty je třeba začít vyrábět i jinde. Podobně se vyjádřil i šéf zelených Philippe Lamberts, podle něhož musí Evropa začít vnímat vakcíny jako veřejný majetek. Předsedkyně levicové skupiny Manon Aubryová vyzvala k "okamžitému, nepodmíněnému a trvalému" uvolnění patentů a připomněla, že k vývoji vakcín přispěla EU i veřejnými penězi.

Evropská komise ve shodě s většinou států zastává názor, že samotné omezení vakcínových licencí by nebylo účinné. Vedle něj je podle EK potřeba vybudovat v méně rozvinutých zemích technické zázemí k výrobě preparátů a vybavit je potřebnými znalostmi. Podobně skepticky se dnes k uvolňování patentů stavěli zástupci nejpočetnější lidovecké frakce politicky spřízněné se šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou či německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která Bidenův nápad jednoznačně odmítá.

"Očkuje se vakcínami, ne patenty. Nedostatek vakcín není způsoben patenty, ale malou produkcí," prohlásil lidovecký europoslanec Esteban Gonzáles-Pons. Varoval, že omezení patentů ublíží zvláště malým evropským firmám, které vyvíjejí nové technologie pro výrobu takzvaných mRNA vakcín, na něž chce EU v boji proti covidu sázet nejvíce. Jeho kolegové z lidovecké skupiny, ale i liberálové, konzervativci či členové nacionalistické frakce rovněž nabádali ke zvýšení produkce v licencovaných závodech. Řada z nich vyzývala také k tomu, aby část své výroby začaly vyvážet země jako Británie či Spojené státy, které věnují veškerou domácí produkci na očkování svých obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 24. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď