Letos se na světě prodá šest milionů elektromobilů

foto Čínský elektromobil čínský výrobek Wuling Hong Guang Mini EV.

Dokonce přes hranici šesti miliónů elektrických vozidel (při součtu klasických elektromobilů a vozů s pohonem plug-in hybrid) se podle expertů dostanou letošní globální prodeje těchto osobních aut. Při svých odhadech vycházejí z dosavadního vývoje trhu.

Do poloviny letošního roku totiž automobilky podle portálu EV Volumes zákazníkům prodaly 2,5 milionu elektroaut, přičemž trend je neustále rostoucí. Samotný červen byl v tomto ohledu historicky nejlepším měsícem. V porovnání se stejným měsícem loňského roku prodeje vzrostly o 153 procent na 583 000.

Tržní podíl se zvýšil na 8,7 procenta. Zajímavé je, že podobným tempem rostou jak prodeje čistých elektromobilů tak plug-in hybridů. Bateriových elektrických vozidel se ovšem v globálním měřítku v porovnání s plug-in hybridy prodává více než dvojnásobné množství.

Nejúspěšnějším modely jsou Tesly (Model 3 je na prvním místě a Model Y na třetím. Mezi ně se vklínil čínský výrobek Wuling Hong Guang Mini EV. Také na čtvrté pozici najdeme vůz z Číny. Je jím BYD Han EV.

V první desítce jsou ještě oba nové elektromobily Volkswagenu, tedy ID.3 a ID.4, dále Hyundai Kona Electric či Renault Zoe. Kromě nich další dva modely čínských značek.

V žebříčku značek je suverénně na prvním místě Tesla s více než 380 000 letos prodanými vozy. Druhá v pořadí SAIC nedosáhla ani na polovinu, Třetí už je Volkswagen. Pokud se započítají také prodané plug-in hybridy, pak už ztráta Volkswagenu na Teslu činí jen přibližně 44 tisíc aut.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď