Letiště Praha má speciální brány pro přílety z Itálie

foto Ilustrační foto - Sanitka stojí na Letišti Václava Havla v Praze nedaleko letadla, kterým 3. února 2020 po půlnoci přiletělo pět českých občanů evakuovaných z Číny, kde se rozšířila nákaza novým koronavirem.

Praha - Letiště Praha ode dneška vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Letiště o tom informovalo na twitteru. Na letišti v Brně se zvýší dohled u linky z Bergama. K dispozici bude lékař, zaměstnanci dostanou pomůcky.

Branami budou v Praze vystupovat pouze cestující přilétající z Itálie, pasažéři z jiných míst se k nim nedostanou. "Jde o celkem šest bran v přízemí prstu D na Terminálu 2, které jsou nejblíže východu terminálu. Cestující z Itálie tak budou soustředěni do jednoho místa. Tím se výrazně omezí pohyb cestujících z Itálie po letišti," uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Vedle zpřísněných hygienických opatření, jako je například častější desinfikace bran, a cíleného screeningu, budou pracovníci letiště cestujícím rozdávat také letáky s informacemi o postupu při zpozorování příznaků nemoci. Brány budou také vybaveny informačními tabulemi. Desinfikovány budou i autobusy, které budou cestující z Itálie přivážet k branám.

Opatření platí od půlnoci na dnešek. První letadlo z Itálie má do Prahy přiletět dnes v 11:00 z Říma, následovat bude dalších sedm letů především z Milána.

Letiště Praha je v souvislosti s šířením nákazy podle pondělních informací mluvčího Romana Pacvoně v úzkém kontaktu se zdravotnickými a hygienickými úřady a postupuje podle jejich pokynů. Pro brány, které jsou využívány pro přílety z Itálie, jsou už od víkendu nastaveny přísnější hygienické postupy, prostory se například častěji dezinfikují.

Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících. Itálie tak byla druhou nejvytíženější zemi po Velké Británii.

Kraj bude v Brně kvůli koronaviru více hlídat linky z Bergama

Na letišti v Brně se od středy zvýší nad rámec dosavadních opatření dohled u linky z italského Bergama, důvodem je to, že se v Itálii šíří koronavirus. Novinářům to dnes po zasedání krajské bezpečnostní rady řekl hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Podle něj bude k dispozici lékař pro cestující s možnými potížemi, zaměstnanci letiště dostanou ochranné pomůcky. Záchranná služba bude mít připravený speciální tým. Z Bergama do Brna létá jedno letadlo ve středu a druhé v neděli.

Bezpečnostní radu Jihomoravského kraje svolal kvůli situaci v Itálii, kde na koronavirus zemřelo už sedm lidí a stovky lidí jsou nakaženy, hejtman Bohumil Šimek (ANO). Jednání se zúčastnili zástupci kraje, ale také zdravotníci a další. "Projednali jsme téma koronaviru a nad rámec běžných opatření jsme se dohodli nastavit další opatření. Při přistání z Bergama bude na místě lékař, který bude schopný nabídnout pomoc a konzultaci cestujícím, kteří budou nachlazení nebo budou mít teplotu," uvedl Hanák.

Nyní se na letišti prováděl klasický úklid a cestující dostali ohledně koronaviru letáčky s informacemi ve více jazycích. Podle Hanáka se budou projednávat další opatření, aby zaměstnanci letiště dostali ochranné pomůcky, jako jsou například roušky nebo jednorázové rukavice. "Záchranná služba bude držet v pohotovosti tým, který může případné nakažené cestující odvézt do krajských nemocnic," doplnil Hanák. Dodal, že lety z Bergama přistávají v Brně ve středu a v neděli a cestující se nesetkají s pasažéry žádných jiných letů, takže budou v odbavovacím prostoru sami. Hanák zdůraznil, že opatření jsou preventivní a není potřeba podléhat panice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď