Letecký den v Líních představil historii i současnost letectví

foto Letecký den připomenul 9. září 2018 v Líních u Plzně stá výročí vzniku leteckého oddílu Plzeň, československého letectva a založení Československé republiky. Na snímku je letadlo Junkers Ju 52/3m.

Líně (Plzeňsko) - Století československého letectva, sto let samostatného Československa a zároveň sto let od vzniku leteckého oddílu Plzeň připomněl tisícům návštěvníků letecký víkend na letišti v Líních u Plzně. Organizátoři připravili průřez historií letectví od nejstarších strojů až po ukázku moderních armádních stíhaček, řekl dnes ČTK Jan Bečka, předseda Aeroklubu Plzeň Bory, který spolu se spolkem Classic Trainers akci připravil.

"Historie tady dýchá, chtěli jsme to tomu uzpůsobit. Je to postavené na historických letounech a mělo by to alespoň trochu respektovat historii letectví od bleriota až po gripeny," řekl. Aeroklub Plzeň sice sídlí v Líních, nese ale název dnes už zaniklého letiště v Plzni Borech, které bylo vůbec prvním letištěm v Česku. Milovníci historických letounů tak po oba víkendové dny viděli na zemi i ve vzduchu například letoun Bleriot XI, legendární britskou stíhačku z druhé světové války Supermarine Spitfire, ruský letoun Polikarpov Po-2, třímotorové dopravní německé letadlo Junkers Ju-52 vyráběné v 30 až 40. letech 20. století, slavný Lockheed 10A Electra, se kterým v 30. letech minulého století létal Jan Baťa, americké letouny Harvard, Stinson AT 19B Reliant a další. Ukázal se také dvoutrupý těžký stíhací či lehký bombardovací Lockheed P 38 Lightning, který se často nad územím Čech za druhé světové války objevoval jakou hloubkový bombardér.

Video: Letecký den v Líních
09.09.2018, 17:00, zdroj: ČTK/Video

Kromě historických letounů nad letištěm předvedl svou sestavu přední český akrobatický pilot Petr Kopfstein, seskočili parašutisti na historických padácích a odehrála se také asi půlhodinová ukázka bojů z druhé světové války. Kromě letadel a parašutistů se do ní zapojila i vojenská historická technika a asi 150 aktérů.

Letecký den v Líních se naposledy konal v letech 2011 a 2012. Podle Bečky přišlo v sobotu kolem 5500 lidí, dnes byla návštěvnost podobná.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď