Letadlo Smartwings přivezlo respirátory, Ruslan přistane v noci

foto Personál nakládal 23. března odpoledne na letišti v Šanghaji další ochranné prostředky pro zvládání epidemie koronaviru. Boeing 737-900 společnosti Smartwings Group má na palubě 1,9 milionu roušek a 100 tisíc respirátorů.

Praha - Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Po jeho příletu začali hasiči a policisté vykládat 1,9 milionu roušek a 100.000 respirátorů. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Další zakoupený zdravotnický materiál přiveze do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Z čínského Šen-čenu odstartoval dnes ráno, předpokládaný přílet je ve středu v brzkých ranních hodinách. V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek.

Ve středu přiletí z Hanoje zásilka 250.000 respirátorů letadlem vietnamské společnosti Bamboo Airways. Novinářům to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Vietnamská vláda podle něj povolila jejich vývoz za situace, kdy je uzavřen tamní trh s pomůckami. Letadlem přiletí z Vietnamu také 150 Čechů a 50 občanů dalších států Evropské unie.  

Zdravotní ochranné pomůcky stát nakupuje především v Číně, se kterou se dohodl na zprovoznění leteckého mostu, v jehož rámci se budou pomůcky převážet. Vedle Smartwings je do něj zapojena také letecká společnost China Eastern, první její letadlo přiletělo do Prahy v pátek, další v neděli. Letadla s ochrannými pomůckami by podle ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů.

Společnost Smartwings má se státem smlouvu na vyslání celkem sedmi letadel. První dorazilo do Česka v pondělí zhruba hodinu po půlnoci, dovezlo milion roušek a další zdravotnický materiál. O přesném termínu dalších zatím jasno není, Smartwings však počítá s pravidelnými intervaly. Letadla skupiny odletěla ve směru do Číny už ve čtvrtek po půlnoci, kvůli problémům se získáním potřebných povolení však musela čekat několik dní v Novosibirsku. První z letadel mohlo do Číny přiletět až v neděli.

Ministerstvo obrany využívá k přepravě zdravotnického materiálu velkokapacitní letoun Antonov An-124 Ruslan, který NATO označuje kódovým názvem Condor. První ze strojů dorazil do Česka už v sobotu, přivezl přes 100 tun zdravotnického materiálu. Další spoj přistane v Pardubicích v noci na středu. Stroj byl naložen během noci na dnešek, ráno pak odstartoval z čínského Šen-čenu. Kolem 14:30 přistál v pákistánském Karáčí, odkud krátce před 18:00 odstartoval na cestu do Pardubic. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že Ruslan "v Karáčí vyměnil pneumatiku". Původní plán počítal s příletem do Pardubic kolem poledne, letadlo ale během nakládání nabralo zpoždění. Přílet je tak plánován ve středu na zhruba 01:30.

Česko zatím za nákupy zdravotních prostředků vynaložilo tři miliardy korun. Kromě nákupů by z Číny podle Hamáčka také měla dorazit humanitární pomoc na oplátku za českou pomoc z února a počátku března. "V Šanghaji na letišti čekají dary z měst a provincií, které už teď převyšují to, co jsme jim poslali my," uvedl dnes ministr na twitteru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď