Les u Vysočina Areny snímala kamera z dronu, kvůli kůrovci

foto Kamera umístěná na dronu snímkovala 13. srpna 2020 les se sportovními tratěmi u Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě. Data z opakovaných letů nad 250 hektary pozemků mají umožnit rychlejší dohledávání smrků napadených kůrovcem.

Nové Město na Moravě (Žďársko) - Les se sportovními tratěmi u Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě dnes znovu snímkovala kamera z dronu. Data z opakovaných letů nad 250 hektary pozemků mají umožnit rychlejší dohledávání smrků napadených kůrovcem. Monitoring je součástí testování aplikace na vyhodnocování takových dat z bezpilotních prostředků, která by měla být v nejbližších měsících lesníkům zpřístupněná na internetu. Novinářům to dnes řekl Jan Komárek z České zemědělské univerzity.

Fotogalerie

Jde o společnou aktivitu univerzity a společnosti Unicorn, která se zabývá informačními technologiemi. Projekt za 5,5 milionu korun podpořila Technologická agentura ČR, uvedl Václav Wiesner z firmy. Loni ukončený dvouletý projekt podle Komárka ověřoval to, jestli lze využít drony při vyhledávání stromů s kůrovcem. Výsledkem je certifikovaná metodika. Druhým krokem je aplikace, která dokáže data získaná snímkováním lesa vyhodnotit.

Snímky lesa aplikace vyhodnocuje na základě spektra barev. "Když se liší barva o určité procento, tak se dá předpokládat s určitou mírou přesnosti, že strom je napadený," uvedl Wiesner. Dodal, že lesník si pak může ohnisko napadení dohledat v terénu pomocí GPS s přesností na pár metrů.

Lesy na Vysočině ničí kůrovec několik let. Ve vyšších polohách Žďárských vrchů je sice zatím situace lepší než jinde v kraji, ale i tam musejí lesníci mnoho nemocných stromů kácet.

Les u Vysočina Areny patří Novému Městu na Moravě. "Nové Město je takový zelený ostrůvek, který ještě stále odolává, nicméně je vidět, že kůrovcová ohniska jsou větší než byla loni nebo předloni," řekl Zdeněk Krejčí, který 360 hektarů městských lesů spravuje. Kvůli kácení kůrovcového dřeva je teď zavřená jedna z adrenalinových tras pro bikery u Vysočina Areny, jde o zelený singltrek. Snímkování lesa pomocí dronu by podle Krejčího mohlo urychlit vyhledávání nemocných stromů ve velkých komplexech.

Lesníci musejí zvážit, jestli se na jejich majetku metoda vyplatí. Aplikace na webu bude zpoplatněná, nejdražší ale bude pořízení dat. Pro získání odpovídajících snímků je podle dnešních vyjádření odborníků potřeba dron s dobrou kamerou, pořizovací cena je ve statisících. Snímkování si také lesníci mohou objednat, za jeden komerční let stejně rozlehlé lokality jako dnes se platí desítky tisíc korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 23. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď