Lékařka: Očkování proti pneumokokům může zmírnit dopady covidu-19

foto Ilustrační foto - Primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová vystoupila 22. září 2020 v Praze na tiskové konferenci k otevření nového očkovacího centra.

Praha - Očkování proti pneumokokům může zmírnit dopady onemocnění covid-19. Jako prevenci těžkých následků covidu-19 ho proto odborníci doporučují nejen seniorům, kteří mají očkování od 65 let zdarma. Novinářům to dnes řekla Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice na Bulovce.

Pneumokok je bakterie, která je nebezpečná především pro malé děti a seniory. U dětí může vyvolat zánět mozkových blan, u starších lidí zánět plic. K léčbě se používají antibiotika. Jsou také časté případy, kdy člověk onemocní virovou infekcí, která se následně zkomplikuje bakteriálním onemocněním.

"Pneumokokové infekce jsou jednou z velmi častých komplikací chřipky," uvedla Roháčová. U covidu-19 podle ní zatím nemají lékaři dostatek přesvědčivých informací. "Ale vzhledem k tomu, že je to infekce postihující plicní tkáň, tak je to (komplikace pneumokokovou infekcí) vysoce pravděpodobné," dodala primářka.

Proočkovanost proti pneumokokům je podle Roháčové v české populaci nízká. U dětí dosahuje asi 65 procent a dlouhodobě klesá, u seniorů asi 14 procent. Loni zaznamenali lékaři vážný průběh pneumokokového onemocnění především u lidí nad 65 let. Těchto případů bylo 267, z toho 57 seniorů zemřelo. Dospělí se pneumokokem nejčastěji nakazí od malých dětí. Až 60 procent dětí v mateřských školkách je nosičem tohoto onemocnění, aniž mají příznaky.

V souvislosti s epidemií koronaviru odborníci doporučují i očkování proti chřipce, někteří praktičtí lékaři ale už nemají pro své pacienty vakcíny k dispozici. Tento problém by podle Roháčové v případě očkování proti pneumokokům nastat neměl, protože vakcína proti pneumokokům se nemění a je možné ji podat celoročně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď