Lékaři evidují případy, kdy se děti otrávily náplněmi z e-cigaret

foto Náplně do elektronických cigaret (e-cigaret) - ilustrační foto.

Praha - Tekuté náplně do elektronických cigaret mohou být nebezpečné pro děti, mohou u nich způsobit otravu. Lékaři z toxikologického střediska Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) loni řešili 45 případů, kdy byly malé děti intoxikovány tekutinou z elektronických cigaret. ČTK o tom dnes informovali zástupci VFN.

Někteří odborníci považují elektronické cigarety za méně škodlivější alternativu pro kuřáky, kteří nejsou schopni přestat kouřit. Mohou pomoci i při odvykání kouření. Podle lékařů si ale lidé neuvědomují, že obsah náplní do elektronických cigaret je nebezpečný, protože obsahuje vysoké koncentrace nikotinu. Lákavé příchutě a přitažlivé dekorace náplní přitahují pozornost malých dětí a nebezpečné jsou především pro děti kolem jednoho či dvou let, které se snaží ochutnávat vše kolem sebe.

Loni toxikologické středisko VFN řešilo 45 případů, kdy bylo dítě vystaveno tekutině z e-cigaret. "Varovným znakem je, že 70 procent z nich byly děti do dvou let... Přibližně jednou týdne doporučujeme hospitalizaci v nemocnici dítěte s akutní expozicí elektronickým cigaretám. Chybí jakákoli obezřetnost rodičů a informovanost, nakolik mohou být tyto náplně pro děti nebezpečné," upozornil Sergej Zacharov, přednosta kliniky pracovního lékařství VFN a 1. LF UK. Lékaři zaznamenali i případ, kdy se mladý muž pokusil vypitím tekutiny z náplní elektronických cigaret sám otrávit.

Elektronické cigarety a jiné alternativy klasických cigaret jsou v posledních letech oblíbené i u studentů. Podle Michala Miovského, přednosty kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty UK, má 60 procent šestnáctiletých zkušenost s e-cigaretou. "Celkem 70 procent studentů má zkušenost s e-cigaretou nebo ji plánuje v blízké době užít, osm procent už vyzkoušelo e-cigaretu s marihuanou," uvedl Miovský.

Odborníkům vadí, že v Česku chybí regulace v této oblasti. "Tím, že u nás není dostatečná regulace, jsou tyto náplně volně prodejné, dostupné i pro mladistvé a představují velké riziko," dodal Zacharov. Podle něj jsou náplně v některých zemích dostupné jen na lékařský předpis. Lékaři proto chtějí, aby byly náplně do elektronických cigaret opatřeny alespoň varovnými nápisy či znaky, které by upozorňovaly na možné nebezpečí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 5:00 5°C

Celá předpověď