Ledovka i dnes způsobila problémy v dopravě, vydrží až do čtvrtka

foto Ilustrační foto - Ledovka na chodníku v Ústí nad Labem, 20. prosince 2022.

Praha - Zrádná ledovka už třetí den komplikuje dopravu na silnicích i život ve městech. Některé úseky například na severozápadě Čech či v okolí Prahy byly nesjízdné, na některá místa se nedostaly linky MHD. Problémy měli i lidé na kluzkých chodnících. V několika městech na severu Čech radnice a záchranáři vyzvali obyvatele, aby ven vycházeli a vyjížděli jen v nejnutnějších případech. Třítisícový Rychnov u Jablonce nad Nisou vyhlásil kvůli tvorbě ledovky kalamitní stav. Ledovka hrozí až do čtvrtka.

Skoro na celém území republiky se ledovka udrží do čtvrtečního rána, na Moravě až do večera. Na východě Českomoravské vrchoviny a v Jeseníkách hrozí kromě ledovky i silná námraza, která může lámat větve a stromy a způsobit poruchy na elektrickém vedení.

V Rychnově na Jablonecku jsou uzavřené zatím dvě ulice, Pelíkovická a Hřebenovka. Ve městě prší na zmrzlou zem a i přes veškerou snahu se jen těžko daří držet silnice sjízdné a chodníky schůdné. "My to tady máme tak, že je to vesměs všechno do kopce a nám se tam vozidla technické údržby vůbec nedostanou," řekl ČTK starosta města Tomáš Levinský (Rychnováci). "Používáme inertní posyp, přidali jsme i chemický, ale zatím to nefunguje," dodal.

Lidem proto radnice doporučuje, aby ze svých domovů vycházeli jen v nejnutnějších případech a používali komunikace, které jsou zjevně ošetřeny posypem. Obdobné doporučení vydala i další města v Libereckém kraji, například Jablonec nad Nisou, Nový Bor, Hejnice nebo Zásada na Jablonecku. Problémy s kluzkými chodníky či silnicemi jsou ale i třeba v krajském Liberci.

V Ústeckém kraji bylo nesjízdných několik úseků silnic. Zdravotnické operační středisko krajské záchranné služby přijalo od pondělí, kdy v regionu problémy kvůli počasí začaly, téměř 1300 hovorů na tísňovou linku. Silničáři měli v terénu znovu veškerou techniku. U Peruce na Lounsku havaroval sypač. Uzavřeny zůstávají silnice z Hřenska do Jetřichovic a z Hřenska do Janova na Děčínsku.

Námraza na trolejovém vedení zkomplikovala provoz MHD v Teplicích nebo Ústí nad Labem - některé spoje jezdily se zpožděním nebo vůbec nevyjely. Problém způsobil také nedostatek řidičů, kteří se kvůli ledovce nedostali včas do práce. Chodníky nebyly schůdné v krajském městě ani hodinu po poledni. Po namrzlém povrchu se klouzaly děti před základními školami. Někteří obyvatelé Ústí nad Labem nasadili na boty mačky, další přetáhli ponožky přes boty a jiní chodí po ulicích s holemi.

Také v Karlovarském kraji se už třetí den vytváří na silnicích a chodnících ledovka. Silničáři sice silnice ošetřují solí, ale stejně varují před kluzkou vozovkou. Pozor by si měli řidiči dát třeba v okolí Slavkovského lesa a v krušnohorském Božím Daru, kde se kvůli ochraně přírody nepoužívá k posypu sůl, ale kamenná drť.

I provoz příměstských autobusů v okolí Prahy byl dnes od rána kvůli ledovce výrazně omezen. Některé spoje vůbec nevyjely, jiné nezajížděly do všech míst. Největší problémy byly na Slánsku či Rakovnicku. Podobná situace byla v okolí hlavního města i v úterý. S ledovkou musejí počítat řidiči i na Kladensku, auta uvízla i u obce Mšeno na Mělnicku.

Silnice v Královéhradeckém kraji dnes ráno při mrznoucím mrholení a dešti pokrývala ledovka. Opatrní musejí být řidiči zejména na Hradecku a Jičínsku. Na Rychnovsku hrozí sněhové jazyky. V Pardubickém kraji se ledovka tvořila v okolí Moravské Třebové, Pardubic nebo Ústí nad Orlicí. Se sněhem se mohou setkat v oblasti Lanškrouna, Vysokého Mýta, Žamberka a na Červenovodském sedle, kolem Poličky a v Železných horách se tvořily sněhové jazyky.

Sjízdnost na Vysočině zhoršuje namrzající déšť a mlha. Přes kraj přešly dešťové přeháňky, voda začala na podchlazeném povrchu namrzat. Do terénu vyjelo asi 100 sypačů. Namrzají také stromy, které se lámou a padají na silnice.

V Moravskoslezském kraji přetrvávaly problémy na Bruntálsku, kde jsou některé úseky cest i nadále nesjízdné. Silničáři varují před tvorbou sněhových jazyků. Na Opavsku je pak na silnicích nižších tříd nutné počítat se zledovatělou vrstvou sněhu, místy pak se zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách Beskyd leží ujetá vrstva sněhu, místy jsou tam vyjeté koleje. Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 mezi obcemi Ostravice a Bílá stále platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Jeden z hlavních tahů na Slovensko bývá v tomto úseku pro těžká vozidla uzavřen každou zimu.

V jihozápadních Čechách se během dneška oteplovalo. Ledovky a mrznoucí déšť, které byly ráno například v Plzeňském kraji na Domažlicku, Tachovsku a částečně Klatovsku, proto díky rostoucím teplotám začaly ustupovat.

Jihomoravský kraj

S mlhou a nárazovým větrem musejí dnes ráno počítat řidiči na Blanensku, kde se na silnicích může tvořit námraza. Mlhavo je také na Znojemsku. S ohledem na teploty pod nulou je potřeba po silnicích v celém kraji jezdit se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací na webu Ředitelství silnic a dálnic ČR. Pro nákladní auta je kvůli počasí uzavřená silnice na Vyškovsku.

Teploty se v kraji ráno pohybují od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia. Silnice jsou po chemickém ošetření. Na Blanensku je místy mlha a fouká nárazový proměnlivý vítr. Může se tvořit námraza.

Mlhavo je také na Znojemsku, kde fouká slabý a proměnlivý vítr. Pro nákladní auta nad 12 tun je kvůli počasí dlouhodobě uzavřená komunikace II/379 mezi obcemi Drnovice a Podomí na Vyškovsku.

Karlovarský kraj

 V Karlovarském kraji se už třetí den vytváří na silnicích a chodnících ledovka. Drobné mrholení na promrzlém povrchu mrzne a vytváří souvislou vrstvu ledu. Silničáři sice silnice ošetřují solí, ale stejně varují před možnou kluzkou vozovkou. Ráno ledovka způsobila i několik nehod, vyplývá z informací silničářů.

Hlavní tahy jsou po solení mokré nebo se zbytky sněhu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Ledovka se na silnicích vytváří hlavně na méně frekventovaných silnicích nebo tam, kde se používá inertní posyp. Teploty se ráno pohybovaly okolo dvou stupňů Celsia pod nulou a padá mrznoucí déšť.

Kvůli ledovce se staly hned ráno nehody v Chodově v Husově ulici nebo v sokolovské Tovární ulici. Nehoda autobusů zablokovala i Nádražní ulici v Aši, v příkopě skončilo auto také u Libé na Chebsku.

Během dne by se mělo oteplovat, ale teploty stoupnou jen mírně nad bod mrazu. Zatímco silnice jsou posolené a proježděné, na chodnících a volných prostranstvích může ledovka přetrvávat.

Královéhradecký kraj

Silnice v Královéhradeckém kraji dnes ráno při mrznoucím mrholení a dešti pokrývá ledovka. Opatrní musejí být řidiči zejména na Hradecku a Jičínsku. Na Rychnovsku hrozí sněhové jazyky. Nesolené silnice nižších tříd dnes ráno pokrýval ujetý a místy zledovatělý sníh, uvedli silničáři a meteorologové. Silničáři dnes ráno nejvíce zasahovali na Jičínsku, Hradecku a Rychnovsku.

Teploty v kraji se dnes ráno při zatažené obloze pohybovaly od minus tří do plus dvou stupňů Celsia.

Přes den by v kraji mělo být podle meteorologů zataženo až oblačno. Kromě mrznoucího deště se mohou ojediněle objevit i mrznoucí mlhy. Večer budou srážky od západu ubývat.

Teploty by se měly v nížinách i na horách pohybovat od minus jednoho do plus dvou stupňů. Na hřebenech hor by mohl vát vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině.

Liberecký kraj

Varování před výskytem ledovky nadále platí pro Liberecký kraj. Při mrznoucím dešti se bude tvořit další ledovka, i silná, uvedli meteorologové v předpovědi pro kraj na dnešní den. Výstraha před ledovkou platí až do večera. Silnice v kraji jsou sjízdné s opatrností, teploty jsou kolem nuly. Ráno kvůli namrzlým silnicím autobusy na dvou meziměstských linkách na Českolipsku nejely do některých zastávek, nesjízdný pro ně byl úsek mezi Dubou a Dřevčicemi a také mezi Blíževedly a Kozly. Problémy byly podle policie i v dalších částech kraje.

"Upozorňujeme řidiče na ledovku, která se i dnes stále tvoří na různých místech po silnicích v Libereckém kraji. Od dnešní půlnoci do 8:00 jsme na lince 158 přijali 14 oznámení o dopravních nehodách, které se staly napříč celým krajem. Naštěstí se při nich nikdo vážně nezranil. Současně připomínáme chodcům, že stejná ledovka jako na silnicích se samozřejmě tvoří i na chodnících. Je tedy nutné, aby i oni dbali zvýšené opatrnosti," uvedla na webu policie její regionální mluvčí Dagmar Sochorová.

Ledovka trápí Liberecký kraj od pondělního večera. "Za tu dobu jsme měli kolem 35 výjezdů v souvislosti s ledovkou," řekl dnes ČTK krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Nejčastěji šlo o poranění rukou či nohou po pádu na kluzkých chodnících.

Vozovky v kraji jsou po chemickém ošetření převážně mokré nebo vlhké, při přeháňkách ale na ně dopadá místy mrznoucí déšť. "S náledím počítejte na mimoúrovňové křižovatce Rádelský mlýn na I/35 a v Kořenově na I/10," uvedlo Ředitelství silnic a dálnic na twitteru. Led nebo zbytky zledovatělé vrstvy jsou na silnicích třetích tříd v Lužických horách na Českolipsku, zledovatělá vrstva krytá posypem je na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a části Krkonoš na Semilsku. Místy tam viditelnost snižují i mlhy.

Meteorologové před den očekávají zataženo s deštěm, který bude s výjimkou Frýdlantského výběžku většinou mrznoucí. Později během dne na hřebenech hor mohou být srážky i smíšené. Nejvyšší denní teploty budou mezi dvěma a minus jedním stupněm Celsia, ve Frýdlantském výběžku bude až šest stupňů a na horách budou denní maxima mezi jedním a minus dvěma stupni. Na Frýdlantsku může vítr ojediněle dosahovat rychlosti až 55 kilometrů v hodině, v dalších částech kraje by měl být vítr mírný.

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji sníh stále komplikuje sjízdnost především na Bruntálsku, kde jsou některé úseky cest i nadále nesjízdné. Silničáři varují před tvorbou sněhových jazyků a řidiči by tak měli být opatrní. Na Opavsku je pak na silnicích nižších tříd nutné počítat se zledovatělou vrstvou sněhu, místy pak se zbytky rozbředlého sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Ve vyšších polohách Beskyd rovněž leží ujetá vrstva sněhu, místy jsou tam vyjeté koleje. V dalších částech regionu už problémy nejsou tak velké, silnice tam jsou většinou holé a vlhké nebo mokré. Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá stále platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silnice ale v tomto úseku bývá pro těžká vozidla uzavřena každou zimu.

Podle meteorologů by dnes v kraji mělo být oblačno až zataženo, ojediněle mrznoucí mlhy. Odpoledne a večer od západu postupně místy déšť, a to i mrznoucí. Při mrznoucích srážkách se místy bude opět vytvářet ledovka.

Pardubický kraj

Na některých místech silnic v Pardubickém kraji se tvoří ledovka. Ve výše položených oblastech také na vozovkách leží sníh. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

Na ledovku by si řidiči měli dát pozor v okolí Moravské Třebové, Pardubic nebo Ústí nad Orlicí. Se sněhem se mohou setkat v oblasti Lanškrouna, Vysokého Mýta, Žamberka a na Červenovodském sedle, kolem Poličky a v Železných horách se tvoří sněhové jazyky.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na některých místech se vyskytovaly dešťové přeháňky nebo mrznoucí déšť. Teploty se pohybovaly mezi minus pěti stupni a bodem mrazu.

Praha

Provoz příměstských autobusů v okolí Prahy je kvůli ledovce opět výrazně omezen. Týká se to desítek linek. Některé spoje ráno vůbec nevyjely, jiné nezajíždějí do všech míst. Na twitteru o tom informovala Pražská integrovaná doprava (PID). Výstraha před ledovkou platí pro Prahu a větší část středních Čech do dnešních 13:00.

Autobusy jezdí odklonem, neobsluhují některé zastávky, nabírají velká zpoždění. "Největší problémy hlásí západ, především Slánsko," uvedl PID. Větší množství problémů je také na Rakovnicku. Všechna omezení aktualizuje PID na svém webu. Podobná situace byla v okolí hlavního města také v úterý.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou, která platí od 04:00 do 13:00 pro celou Prahu a sever a západ Středočeského kraje. Meteorologové předpokládají zvýšenou nehodovost. Velmi opatrní by měli být také chodci, protože namrzat mohou i chodníky.

Středočeský kraj

Silnice ve středních Čechách jsou dnes ráno holé a mokré, sjízdné se zvýšenou opatrností. Ledovka je například na Kladensku, řekl ČTK pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic. Řidiči by měli být opatrní. Auta uvízla například u obce Mšeno na Mělnicku. Podle policie jsou nehody spíše menší bez vážných následků. Hasiči v noci na dnešek pomáhali uvízlým řidičům u šesti dopravních nehod.

"Místy je to ledovka, v noci jsme nasadili 123 sypačů, vše je chemicky ošetřené, silnice by měly být sjízdné, samozřejmě se zvýšenou opatrností, nejvíc ledovky je na Kladensku," uvedl dispečer.

Hasiči zasahovali v noci na dnešek u 14 událostí, z toho u šesti dopravních nehod. "Šestkrát jsme pomáhali uvízlým řidičům a ve dvou případech řidičům, kteří kvůli náledí nemohli pokračovat v cestě," uvedli středočeští hasiči na twitteru.

Podle krajské policejní mluvčí Barbory Schneeweissové se v regionu stalo od úterý 6:00 do dnešních 6:00 celkem 106 dopravních nehod. "Průměrně máme tak 80, takže ledovka udělala své," řekla mluvčí. Od pondělí do úterních 6:00 evidují policisté 125 dopravních nehod.

Podle serveru dopravniinfo.cz prší na Mělnicku, mrholí na Berounsku, Benešovsku a Rakovnicku. Teploty v regionu se pohybují od nuly do minus dvou stupňů Celsia. Při mrznoucím dešti nebo mrholení se dál může tvořit slabá ledovka. Výstraha meteorologů před ledovkou platí od 04:00 do 13:00 pro sever a západ Středočeského kraje.

Ústecký kraj

Ledovka dál komplikuje dopravu v Ústeckém kraji. Od dnešního rána vyjeli policisté k desítkám nehod, většinou šlo o srážky na parkovištích. ČTK to řekla mluvčí policie Ilona Gazdošová. Některé silnice zůstávají nesjízdné. Záchranáři vyjížděli k více než 80 zraněným lidem po pádu na kluzkém chodníku. ČTK to řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Ledovka záchranáře nadměrně zaměstnává v celém kraji. Apelují proto na obyvatele, aby z domova vycházeli pouze v nezbytných situacích. "Od půlnoci do dnešních 18:00 jsme realizovali 320 výjezdů," uvedl Voleník. V úterý vyjeli za stejný čas ke 147 pádům v souvislosti s ledovkou. Zpoždění dnes mají znovu spoje městské hromadné dopravy a linkové autobusy. Ústecká Masarykova nemocnice odložila plánované chirurgické výkony a řeší úrazy.

Silničáři mají v terénu znovu veškerou techniku. Cesty chemicky ošetřují. Odpoledne začalo opět pršet, místy padal mrznoucí déšť. Na cestách se tvoří souvislá vrstva ledu. V Rembrandtově ulici v Ústí nad Labem zablokovalo auto vozovku, zcela nesjízdné jsou některé silnice v Mostě. Auto uvízlo i v Roudnici nad Labem na Litoměřicku v Krabčické ulici. Další vozidla blokují provoz ve Štětí směrem na obec Brocno. Komplikace na silnicích jsou i v Teplicích. "Vyjížděli jsme stejně jako v úterý k desítkám nehod. Nejednalo se o závažné kolize," uvedla mluvčí policie Gazdošová. V pondělí a úterý řešili policisté 169 dopravních nehod, zatímco ve stejné dny o týden dříve jich bylo v kraji 72.

Namrzlé dnes jsou i cesty, které byly v úterý po ošetření solí schůdné. Teplice dopoledne na webu informovaly, že byla námraza na trolejovém vedení a některé spoje MHD jezdily se zpožděním nebo vůbec nevyjely. Na některých linkách byly nasazeny autobusy. Problém v MHD způsobil také nedostatek řidičů, kteří se kvůli ledovce nedostali včas do práce. Odpoledne už spoje až na výjimky jezdily podle jízdních řádů. "Velké nebezpečí hrozí stále na chodnících, a proto prosíme občany, aby pokud možno odložili svoji cestu na později. Víme, že to není vždy možné. Hlavní chodníky se snažíme ošetřovat solí, která ale kvůli dešti nefunguje, jak by měla, a povrch zůstává stále velmi kluzký," uvedlo město.

O zpoždění na linkách kvůli námraze informoval na webu také ústecký dopravní podnik. Chodníky nebyly schůdné v krajském městě ani hodinu po poledni. Po namrzlém povrchu se klouzaly děti před základními školami. Někteří obyvatelé Ústí nad Labem nasadili na boty mačky, další přetáhli ponožky přes boty a jiní chodí po ulicích s holemi. Město na webu informovalo, že od pondělí silničáři spotřebovali na silnice a chodníky 200 tun soli. "Od pondělí do středečního poledne proběhla údržba komunikací I. pořadí o celkové délce 560 kilometrů, vysypáno na ně bylo 65,7 tuny soli. Na komunikace II. a III. pořadí o délce 374 kilometrů to bylo 39,16 tun soli," stojí na stránkách města.

Velký nápor zažívají všechny nemocnice v kraji. Mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou spadá sedm nemocnic v regionu, Jana Mrákotová ČTK řekla, že ústecká Masarykova nemocnice odložila plánované chirurgické výkony a řeší pouze úrazy.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu před silnou ledovkou platilo původně pro sever Čech do dnešních 13:00. Během dne meteorologové upřesnili, že ledovka může skoro na celém území Česka vydržet až do čtvrtečního rána.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou po solení mokré, někde se zbytky sněhu, který leží i na silnicích nižších tříd. Sjízdnost zhoršuje namrzající déšť a mlha. Kvůli námraze se mohou ohýbat a lámat větvě. Vyplývá to z informací dispečinku krajské správy a údržby silnic.

Přes kraj přešly dešťové přeháňky, voda začala na podchlazeném povrchu namrzat. Do terénu vyjelo asi 100 sypačů. Namrzají také stromy, které se lámou a padají na silnice. Hasiči je podle informací na jejich webu od úterního večera odstraňovali asi na deseti místech.

Přes den bude podle předpovědi meteorologů na Vysočině zataženo, místy se bude dál tvořit slabá ledovka. Odpolední teploty budou od minus dvou do jednoho stupně Celsia. Pršet bude postupně od západu na většině území. Vítr bude jen mírný s rychlostí do 20 kilometrů v hodině.

Zlínský kraj

Na silnicích na Vsetínsku zůstávala dnes ráno místy sněhová kaše, lokálně se na nich tvořila také ledovka. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Ta je na místě i na ostatních silnicích ve Zlínském kraji, které jsou po chemickém ošetření většinou holé a vlhké. Vozovky, které silničáři sypou kamennou drtí, mnohde pokrývá uježděná vrstva sněhu, na Vsetínsku se na nich místy tvoří závěje a sněhové jazyky. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou oblačno až zataženo bez srážek. Místy foukal silný vítr. Teploty se v regionu pohybovaly od minus tří do plus dvou stupňů Celsia.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes ve Zlínském kraji převážně zataženo. Přes den očekávají meteorologové ojediněle a večer místy déšť. Může být i mrznoucí s tvorbou slabé ledovky. Nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat mezi nulou až plus třemi stupni Celsia.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď