Le Penová: Nebudu usilovat o odchod Francie z Evropské unie

foto Šéfka krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová, 7. dubna 2022.

Paříž - Francouzská krajně pravicová kandidátka na prezidentku Marine Le Penová uvedla, že nemá v úmyslu usilovat o odchod Francie z Evropské unie, a to ani v případě, že selžou její snahy o reformu sedmadvacítky. Europoslankyně to řekla v rozhovoru se stanicí France Inter. V předvolební kampani před pěti lety přitom patřil odchod z EU a z eurozóny ke stěžejním bodům jejího programu. Francouzský prezident Emmanuel Macron, který bude ve druhém kole prezidentských voleb funkci obhajovat, Le Penovou obvinil, že tajně plánuje vystoupení Francie z EU.

"Velká většina Francouzů si nepřeje Evropskou unii v její současné podobě. Je to unie, která funguje na antidemokratických principech, používá výhrůžky a vydírání," řekla Le Penová. Na přímý dotaz moderátora ale uvedla, že odchod z EU prosazovat nehodlá.

Evropa by podle političky měla spolupracovat, ale v rámci jiného projektu. Pochválila například celoevropský vesmírný projekt Ariane nebo spolupráci v rámci společnosti Airbus. Naopak kritizovala unijní zemědělskou politiku, která podle ní snižuje potravinovou soběstačnost Evropy, což se podle ní zejména během války na Ukrajině ukazuje jako nežádoucí a nebezpečné. Unie má podle Le Penové také příliš přísné energetické normy, které Francii svazují, a ta proto není konkurenceschopná.

Le Penová chce v případě zvolení do prezidentského úřadu zakázat nošení náboženského šátku na veřejnosti. Podle ní totiž šátek "izoluje a na ty, kdo ho nenosí, je vyvíjen nátlak". "Závoj je islamistická uniforma, nikoliv muslimská. Je to uniforma ideologie, nikoli náboženství," dodala prezidentská kandidátka.

V letošní prezidentské kampani se kvůli válce na Ukrajině tradičně výrazné téma islámu a migrace dostalo částečně do pozadí. Do veřejné debaty ho kromě Le Penové cíleně vnášel také další krajně pravicový politik Éric Zemmour, který ale v nedělním prvním kole voleb neuspěl. Pro kolo druhé podpořil právě Le Penovou.

Půlhodinový rozhovor s Le Penovou se věnoval tématům, která zajímají francouzskou veřejnost před druhým kolem prezidentských voleb. To se koná 24. dubna a Le Penová do něj postoupila spolu se současným šéfem Elysejského paláce Macronem.

Ten dnes v alsaských Mylhúzách Le Penovou obvinil z tajných plánů ohledně vystoupení země z EU. "Paní Le Penová vykládá jako obvykle nesmysly," řekl Macron. Le Penová podle něj řekla, že už nechce platit příspěvky do EU a chce změnit pravidla. "Jsou někteří, kteří se o to pokusili, a mají problémy," poznamenal Macron. "To znamená, že chce vystoupit, ale už si netroufá to říct," dodal šéf Elysejského paláce.

"Do svého programu dala, že chce vytvořit sdružení národních států," pokračoval Macron. "Chce tedy pryč z Evropy a vytvořit něco nového, jistě se svými přáteli, chce vytvořit alianci s Polskem a Maďarskem, což je podivný klub," řekl prezident s poukazem na blízké kontakty Le Penové s oběma euroskeptickými zeměmi. "Nemyslím si, že je to dobrý klub pro Francii, to není klub, který by byl dobrý pro Evropu," prohlásil Macron.

Francouzský prezident zdůraznil výhody EU pro život lidí ve Francii. "Věřím v Evropu, my jsme ji v uplynulých pěti letech změnili a jako Evropané jsme udělali věci, které změnily život našich spoluobčanů," řekl Macron. Připomněl mimo jiné na společné nákupy očkovacích látek nebo společný fond na překonání koronavirové krize.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď