Lázně v Luhačovicích a Jáchymově nabízejí doléčení po covidu

foto Ilustrační foto - Svěcením a otevíráním léčivých pramenů začala 26. května 2020 oficiálně lázeňská sezona v Luhačovicích na Zlínsku. Snímek ukazuje svěcení pramene Vincentka.

Luhačovice (Zlínsko) - Společnosti Lázně Luhačovice a Léčebné lázně Jáchymov, které tvoří jednu lázeňskou skupinu, začaly nabízet pobyty lidem po vyléčení z covidu-19. Jde o doléčení a rehabilitaci po komplikovaném průběhu nemoci. ČTK to dnes sdělily lázně v tiskové zprávě.

"V luhačovických lázních přitom nejde jen o léčení na vlastní náklady pacienta. Vzhledem k tomu, že jim je v tzv. indikačním seznamu i ve smlouvách se všemi zdravotními pojišťovnami oficiálně potvrzena účinnost léčby onemocnění dýchacího systému, tak je možné tuto léčbu v Luhačovicích předepsat formou komplexní lázeňské péče a zcela ji hradit z pojištění. A už se tak i děje," uvedli zástupci lázní.

Lázně Luhačovice se specializují na léčbu nejčastějších následků, tedy poškození plic a průdušek. "Využíváme osvědčené léčebné postupy obvyklé u onemocnění dýchacích cest a pochopitelně i letité zkušenosti s léčbou těchto nemocí. K hlavním metodám patří především individuální inhalace přírodní minerální vodou v čele s Vincentkou, dechová rehabilitace, masáže, vybrané vodoléčebné procedury a pitná terapie zdejších minerální vod. Pro každého sestavujeme individuální léčebný program," uvedl hlavní lékař Lázní Luhačovice Jiří Hnátek. "První návrhy na lázeňskou péči jsme již obdrželi. Pacienti léčbu neodkládají a přijíždějí již od zahájení provozu na začátku ledna," uvedl Hnátek. Každý pacient by podle něj měl sledovat svůj stav po vyléčení z covidu s odbornými lékaři, například plicními.

Kromě dospělých se v Luhačovicích léčí i děti. "Ačkoliv je u dětí průběh nemoci většinou zcela lehký, tak i jim může naše lázeňská léčba pomoci s rekonvalescencí. Naposledy jsme nedávno úspěšně léčili dítě, které trápil po překonaném covidu kašel," uvedla ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice Jana Rydlová.

Návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotními pojišťovnami může vystavit praktický lékař nebo pediatr na doporučení pneumologa, také odborný lékař. Délka pobytu u dospělých je v závislosti na diagnóze 21 nebo 28 dní a u dětí 28 dní. Lázně nabízejí pobyty i pro samoplátce.

"Až s odstupem času se postupně rozkrývají komplikace tohoto onemocnění. Jedním z následků po prodělané nemoci je přetrvávající únava, svalová slabost, úzkost, bolesti hlavy a svalového aparátu. Mnohdy se tyto obtíže objevují i u těch, kteří měli nekomplikovaný průběh vlastní nemoci," uvedl generální ředitel lázní Eduard Bláha. Léčbu nabízejí i jáchymovské lázně, opírají ji o kombinaci koupelí v radonové vodě s rehabilitací.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 13:00 33°C

Celá předpověď