Lázním hrozí zánik, obrátily se na VZP i vládu o pomoc

foto Ilustrační foto - Léčebné lázně Bohdaneč 7. dubna otevřely Medical Wellness Clinic, která nabízí rozmanité léčebné a relaxační procedury zaměřené především na léčení dlouhodobých zdravotních problémů.

Karlovy Vary/Praha - Českým lázním hrozí kvůli opatřením proti šíření koronaviru zánik. Tvrdí to Svaz léčebných lázní, který se proto obrátil na VZP i vládu s prosbou o pomoc. Žádá o zálohové platby i vyšší platby za ošetřovací den po opětovném rozjezdu. Lázně by také chtěly od státu podporu pro zaměstnance, kteří jsou nyní doma. V dopise pro VZP, který má ČTK k dispozici, to uvedl prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády řekl, že vláda bude ekonomické otázky fungování lázní řešit.

Podle Bláhy jsou tuzemské lázně jediným zdravotnickým sektorem, který byl vládními usneseními postupně celý uzavřen a přišel zcela o tržby. Vláda už dřív v rámci opatření proti šíření nového koronaviru zakázala lázeňským zařízením přijímat do péče nové klienty.

"Jsme připraveni se na odstraňování ekonomických následků epidemie podílet investováním předchozích zisků, ale naše rezervy nejsou nevyčerpatelné. Bez účinné a rychlé pomoci státu, respektive zdravotních pojišťoven, nevydrží na více než měsíc a půl. Pomoc bude ale potřeba i v době očekávaného a velmi pomalého rozjezdu oboru v prostředí přetrvávajících epidemiologických opatření nebo strachu," uvedl Bláha.

"Ekonomické otázky fungování lázní budeme řešit. Také bude záležet na tom, jak dlouho tato opatření potrvají. Určitě se budeme bavit i se zdravotními pojišťovnami," řekl Vojtěch. "Nám jde o to, aby lázně do budoucna fungovaly. Nikdo není toho názoru, že by lázně měly být nějak zničeny nebo zavřeny. Potřebujeme je do budoucna. Budeme to muset řešit stejně, jako to řešíme s ostatními poskytovateli zdravotních služeb," poznamenal ministr.

Podle něj je také možné zapojit další kapacity lázní pro lidi s onemocněním způsobeným koronavirem, v Lázních Toušeň připravuje Nemocnice na Bulovce 70 lůžek.

Zdravotní pojišťovny svaz lázní požádal, aby dočasně poskytovaly zálohy na úhrady v paušální výši minimálně 75 procent z objemu úhrady jednotlivých měsíců roku 2019 a to zatím nejspíš za duben, květen a červen. "Je totiž jasné, že bez příjmů provozní financování z bank lázně nezískají," vysvětlil Bláha.

Lázně by také uvítaly zvýšení ceny za ošetřovací den za péči během března a dubna o 33 procent, protože ji minimálně o tuto hodnotu zvýšila epidemiologická opatření, a zvýšení ceny návrhu na lázeňskou péči za ošetřovací den o 25 procent i za první tři měsíce po rozjezdu.

Svaz léčebných lázní se také obrací na vládu s žádostí o podporu zaměstnanosti. "Lázněmi vyplácené mzdy - náhrady nepracujícím zaměstnancům, jakkoliv budou krácené, nyní fungují jako nejrychlejší a účinná "podpora v nezaměstnanosti". Tu bychom chtěli dočasně distribuovat místo úřadů práce, pokud nám na každého zaměstnance vláda přidá stejně jako na OSVČ 15.000 korun, nepodmíní to výplatou 100 procent mzdy a opět stejně jako OSVČ nám odpustí i odvody. Bylo by to rychlé, nezavalilo by to administrativou ani frontami úřady práce v našich pohraničních regionech," uvedl Bláha.

"Náš návrh státu není požadavek, ale spíše nabídka řešení pro udržení zaměstnanosti. Tu určitě velmi podpoří i ohlašované odložení splatnosti úvěrů a hypoték. A v budoucnu snad i přijetí záchranného balíčku pro podporu tuzemského cestování," dodal prezident svazu lázní.

Dnes oznámily své budoucí uzavření Léčebné lázně Bohdaneč a lázně v Teplicích nad Bečvou. Propustí také část zaměstnanců.

Bohdanečské lázně přerušují provoz a propustí 80 lidí

Léčebné lázně Bohdaneč na Pardubicku přeruší 3. dubna do odvolání provoz. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru nemohou přijímat nové klienty. Postupně také propustí 80 lidí, informovaly v tiskovém prohlášení. Lázně mají teď kolem 320 zaměstnanců.

"Rapidní pokles a následný úplný výpadek tržeb nutně vede k přijetí mimořádných opatření pro zajištění ekonomické udržitelnosti včetně rušení pracovních míst," řekla Radka Zmeková z oddělení marketingu.

Tento měsíc již lázně na základě opatření vlády z 18. a 23. března přestaly přijímat samoplátce a měly jen dokončit pobyty lidem, kteří měli uhrazenou léčbu od zdravotních pojišťoven.

"Po obnovení provozu, které bude postupné a počátek zatím nelze časově odhadnout, se již lázeňské zařízení k původnímu počtu zaměstnanců nevrátí. Vedení společnosti připravuje reaktivační program, který lázeňské zařízení více než doposud soustředí na poskytování cílené rehabilitační péče skutečně potřebným klientům," uvedla Zmeková.

Lázně budou propouštět několik dalších měsíců, odejdou zaměstnanci všech oborů, nejméně se ale dotkne lidí z léčebného úseku, uvedla výkonná ředitelka Bohdana Opočenská.

Lázně léčí pohybové ústrojí a má spíš starší klienty. Jednou z léčebných procedur je slatina. Ročně měly kolem 11.000 hostů. Lázně chtějí po skončení opatření urychlit výstavbu nových objektů i modernizaci lázeňských domů, které pro nejbližší etapu představují náklady zhruba 400 milionů korun.

"Chceme naše služby vylepšovat, abychom pacientům nabídli větší komfort, aby mohli bydlet v jednolůžkovém pokoji, aby na lékaři a fyzioterapeuti víc času. Chceme se ubírat cestou medical spa, což je odpočinek, relaxace s přidanou hodnotu léčby, fyzioterapie a lékařských konzultací," řekla Opočenská.

Předloni lázně vykázaly výnosy 668 milionů korun s nezdaněným ziskem 87 milionů korun. Výnos byly více než třikrát vyšší než v roce 2017, společnost je zvýšila prodejem majetku. Až na rok 2015 dlouhodobě vykazuje kladné hospodaření.

Lázně v Teplicích nad Bečvou přeruší provoz, propustí 150 lidí

Jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku, přeruší po postupném omezování činnosti k 9. dubnu provoz. O práci postupně přijde 150 lidí, je to téměř polovina všech zaměstnanců, řekla dnes ČTK výkonná ředitelka lázní Bohdana Opočenská. K původnímu počtu pracovníků už se lázně nevrátí, čeká je reorganizace a zaměří se především na rehabilitace. V lázních se specializací na léčbu kardiovaskulárních chorob dosud pracovalo 317 zaměstnanců.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru nemohou lázně přijímat nové klienty. Podle ředitelky lázní má současná pandemie koronaviru a bezpečnostní opatření vlády na lázně obrovský dopad. "Nepočítáme s tím, že se lázně v nejbližším roce vrátí do původních kolejí. Máme hodně klientů v seniorském věku; domnívám se, že bude velká obava o jejich zdraví, aby se účastnili takových velkých akcí, jako je léčba v zařízení, kde se pohybuje více lidí," uvedla ředitelka lázní.

Celkem 150 zaměstnanců budou lázně postupně propouštět do 9. dubna, kdy ukončí svůj provoz. Jak dlouho bude trvat, než se činnost zařízení obnoví, zatím není zřejmé. "Až bude vláda bezpečnostní opatření postupně rozvolňovat, přijdou lázně určitě na řadu až za několik měsíců. Při takovém množství zaměstnanců nemáme šanci to přežít. Dosud jsme jeli na stoprocentní obsazenost všech lázeňských domů, poté počítáme, že bude kapacita sotva poloviční. Minimálně do konce roku počítáme s útlumem v lázeňství," podotkla Opočenská.

Lázně chystají reorganizaci, více než dosud se bude v budoucnu soustředi na poskytování cílené rehabilitační péče skutečně potřebným klientům. Chystají i týdenní pobyty pro dovolenou. Nedávno přijatá bezpečnostně hygienická opatření v lázeňském areálu zůstanou v platnosti i do budoucna a budou ještě zesílena po platnosti nového lázeňského řádu, uvedli zástupci zařízení.

Historie Lázní Teplice nad Bečvou sahá až do roku 1553. Patří tak k nejstarším lázním na Moravě. Kromě srdce a cév se v teplických lázních dosud léčily také onkologické nemoci, nemoci z poruch látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, pohybový aparát i nervová onemocnění, cukrovka či vysoký krevní tlak. Lázeňský areál tvoří šest lázeňských budov - jsou to domy Bečva, Slovenka, Praha, Janáček, Moravan a Dětská léčebna Radost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď