Laserová show připomněla zatopenou Dolní Vltavici

foto Audiovizuální show na hladině lipenské přehrady měla 21. září 2019 ukázat zatopené domy a kostel obce Dolní Vltavice, ale kvůli technickým problémům nakonec několika tisícům lidem nabídla pouze abstraktní obrazce. Obec zmizela pod vodou před 60 lety, kdy vodní dílo vzniklo.

Dolní Vltavice (Českokrumlovsko) - Laserová show na hladině lipenské přehrady připomněla zatopenou Dolní Vltavici. Obec zmizela pod vodou před 60 lety, kdy vodní dílo vzniklo. Původně měla audiovizuální show ukázat domy a kostel Dolní Vltavice, ale kvůli technickým problémům nakonec několika tisícům lidem nabídla pouze abstraktní obrazce.

Fotogalerie

"Pro mě je důležité, že se díky velké mediální pozornosti, kterou akce má, snad podaří najít místo, kde by mohla vzniknout expozice složená ze vzpomínek a artefaktů lidí, kteří v Dolní Vltavici žili," uvedla za pořadatele Ema Kondysková.

Velku část původních obyvatel tvořili Němci. V poválečném odsunu pak museli opustit tehdejší Československo. Lidé, kteří kdysi odešli, se dále scházeli a vytvořili si vlastní archiv z fotografií, sepsaných vzpomínek, ale i dalších artefaktů z Dolní Vltavice. Ten byl léta volně přístupný v budově městského úřadu v rakouské obci Aigen - Schlägl, po rekonstrukci budovy marně hledají rodáci místo, kde by mohl archiv znovu existovat.

Po odsunu se v roce 1945 do Dolní Vltavice nastěhovali lidé z vnitrozemí, případně reemigranti například z Rumunska.

V roce 1930 bylo v Dolní Vltavici 63 domů. Většina staveb zanikla v letech 1958 až 1959. Střecha kostela svatého Linharta byla rozebrána a kostel musel být odstřelen, protože při nízkém stavu vody vyčnívala z vody jeho věž. V květnu se vodní záchranáři snažili na dně lipenské přehrady u Dolní Vltavice najít torzo sochy svatého Jana Nepomuckého z 18. století. Přibližně tunovou sochu údajně svalili vandalové do Vltavy po druhé světové válce. Záchranáři však na dně zatím nic nenalezli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď