Lanovka v Červené Vodě po odstávce spustí v sobotu provoz

foto Ve skiareálu Buková hora na Orlickoústecku pokračovala 18. ledna 2019 oprava čtyřsedačkové lanové dráhy, kterou předchozího dne zastavil pád stromu. Na snímku jedou strojníci na plošině vyměnit ochranný prvek na sloupu č. 9.

Červená Voda (Orlickoústecko) - Od sobotních 8:00 zahájí provoz čtyřsedačková lanovka v Červené Vodě na Orlickoústecku, na kterou ve čtvrtek spadl strom. Lanovka je opravená a schopná provozu, řekl ČTK Pavel Procházka ze skicentra. Provozovatel dnes celou trasu lanové dráhy zkontroloval, lesníci pokáceli potenciálně nebezpečné stromy.

"Máme hotové veškeré revize, kontroly. Byla tady odborná firma i revizní technici, kteří vše zkontrolovali, provedli všechny zkoušky, můžeme v sobotu spustit provoz," řekl Procházka. "Provedli jsme všechny opravy nutné k plnohodnotnému provozu lanové dráhy včetně odstranění potenciálně rizikových stromů," uvedl dnes vpodvečer lyžařský areál na svém webu.

Kontrolu, zda lze lanovku spustit, musel podle drážního úřadu provést odborník akreditovaný drážní institucí, což Procházka potvrdil.

Na lanovou dráhu dlouhou 1688 metrů spadl ve čtvrtek hodinu po poledni strom. Stalo se to zhruba v polovině její trasy. Bezpečnostní systém ihned zastavil provoz. Na lanovce v tu chvíli uvázlo 71 lyžařů. Někteří tam strávili tři hodiny, než je záchranáři dostali dolů.

Pracovníci skicentra dnes celou lanovku projeli v opravářské kleci a zkontrolovali ji. "Zkontrolovali jsme lano, je naprosto v pořádku, zkontrolovali jsem celý systém, je v pořádku," řekl Petr Toman ze skicentra. Opraváři sňali také sedačku, kterou strom lehce poškodil.

Vyměnili i prvek, který lanovku z bezpečnostních důvodů zastavil. Kdykoliv se lano vyhne ze své trajektorie, v tomto případě po pádu stromu, lanovka se vypne. "Je to taková plomba, která se prolomí, komponent jsme vyměnili. Seřizovali jsme také kolesa, kde lano běží," řekl Toman.

Před každodenním zahájením provozu pro veřejnost pracovníci skiareálu lankovku a její okolí zkontrolují, řekl Procházka. "Na stromech je velká tíha sněhu, jak byly teploty nad nulou, sníh ztěžknul, což způsobuje pád stromů," vysvětlil.

Pád stromu prošetřuje Drážní inspekce i policie, ta zatím nestanovila žádnou právní kvalifikaci. Drážní úřad zvažuje, že provede ve skicentru kontrolu. Procházka ji očekává. "Jezdí pravidelně po skiareálech, kontrola vychází tak jednou za pět let. Sledují, jestli děláme všechno správně," řekl Procházka.

Odstávka lanovky areál nezastavila, v provozu byla lanovka na čenkovické straně a dětský park a v sobotu skicentrum otevře nový snowpark.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď