Langšádlová: ČR není úspěšná v čerpání komunitárních zdrojů z programů EU

foto Ilustrační foto - Vláda zasedala 20. dubna 2022 na zámku Štiřín v Kamenice u Prahy. Na snímku přichází ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

Praha - Česká republika není aktuálně příliš úspěšná v čerpání takzvaných komunitárních zdrojů z evropských dotačních programů Horizon 2020 a Horizon Europe. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) to řekla její předsedkyně a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). Jde o programy, které jsou víceleté, poskytují neinvestiční podporu a u nichž žadatelé musí peníze použít na konkrétní a předem deklarované účely. Nejde tedy o zdroje poskytované z operačních programů.

Rada řešila způsob, jak zlepšit podmínky a více motivovat vědce, aby se zapojovali. Problémem není to, že by vědci se svými projekty neuspěli, ale to, že nepodávají dostatek žádostí. "Do budoucna zdroje z operačních programů nebudou, nebo nebudou v takovém rozsahu. Je potřeba, abychom byli aktivnější a schopni více čerpat peníze z komunitárních zdrojů," uvedla Langšádlová.

"Bavili jsme se o tom, jestli nezohlednit samotné podání žádostí, pokud by žadatelé neuspěli přímo tak, že by získali peníze, ale napsali kvalitní projekt, který by dostal vysoké hodnocení," doplnila. Zásadní podle ní je také upozorňovat nejen například univerzity, ale také jednotlivé resorty na možnosti využití komunitárních zdrojů.

Česká republika podle zprávy Technologického centra Akademie věd ČR nepatří k členským státům EU s vysokou účastí a aktivitou v programu Horizon 2020. Úspěšnost českých subjektů však činí 15,84 procenta, což znamená sedmou příčku mezi zeměmi EU.

RVVI se od podzimu zabývá výzkumem v oblasti energetiky, mimo jiné členové rady debatují s oborovými experty například z ústavů Akademie věd nebo Českého vysokého učení technického. Vládní rada prověřuje možnosti výzkumu, vývoje a inovací pro řešení energetické krize a transformace nebo to, jak mohou stávající projekty a programy pomoci mimo jiné ke snížení závislosti na zemním plynu s uplatněním vodíkových technologií v energetice.

Rada také projednala znění výzvy k podání návrhů na udělení Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2022. Vyhlášena bude v květnu, nominovat vědce bude možné do 30. června. Návrhy na kandidáta do vědecké rady Grantové agentury ČR (GA ČR) za Martina Hartla, který byl v březnu vládou jmenován do předsednictva GA ČR, je pak možné podávat do 1. června.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď