Laboratoře minulý týden provedly dosud nejvíc antigenních testů

foto Ilustrační foto - Zdravotnice odebírá vzorek 16. prosince 2020 v areálu pelhřimovské nemocnice, kde začalo testování na nemoc covid-19 prostřednictvím antigenních testů pro každého zájemce. Testování je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Praha - Laboratoře v Česku minulý týden provedly 420.000 antigenních testů, což je dosud nejvíc. Oproti předchozímu týdnu šlo o pětinový nárůst. Podobné nárůsty laboratoře zaznamenávaly i v předchozích týdnech, první březnový týden byl oproti prvnímu únorovému týdnu v počtu antigenních testů téměř dvojnásobný. V pondělí také padl rekord v počtu antigenních testů za jeden den, a to 82.281. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Větší zájem o antigenní testy zřejmě souvisí s povinným testováním ve firmách.

Podle nového vládního nařízení firmy nad 250 zaměstnanců musely začít s jejich testováním minulý týden ve středu, testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Střední podniky, které mají od 50 do 249 pracovníků, s testováním měly začít minulý týden v pátek, od středy 10. března mají testování provádět i úřady nad 50 zaměstnanců.

Denní počty antigenních testů byly v každý pracovní den minulého týdne vysoké. Po pondělních 82 tisících dosahovaly v dalších pracovních dnech v průměru kolem 70 tisíc. Vyšší údaj v minulosti představovalo pouze pondělí 22. února se 73.330 testy. Pro srovnání v první den antigenního testování hrazeného ze zdravotního pojištění, které připadlo na 16. prosince, laboratoře provedly zhruba 20.000 antigenních testů, před vánočními svátky pak maximálně 50.000.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že týdenní průměr podílu antigenních testů na pozitivních záchytech se pohybuje v rozsahu zhruba 20 procent. V uplynulém týdnu laboratoře zjistily v Česku celkem přes 85.000 případů koronaviru, v předminulém téměř 83.000.

Vyšší zájem o antigenní testy se odráží i v kapacitách odběrových míst. Minulé pondělí bylo podle webu ministerstva volných 76 procent kapacit v Praze, zatímco na Vysočině pouze 20 procent, v Olomouckém 30 procent a v Libereckém 37 procent. Tento týden je v Praze kapacita pro antigenní testy na covid téměř zaplněna, termíny je možné najít jen na některých odběrných místech zpravidla ve druhé polovině týdne. V Liberci je nejbližší volný termín až za šest týdnů, žádný volný termín nemají do začátku května například testovací místa ve Frýdlantu a Turnově.

Antigenní testy jsou pro občany se zdravotním pojištěním v Česku nyní poskytovány zdarma jednou za tři dny, pokud neprodělali nemoc covid-19 v předchozích 90 dnech.

Spolu s nárůstem počtu antigenních testů roste i počet provedených PCR testů. Za minulý týden jich laboratoře provedly téměř 236.000. Antigenní testy tak převažují, z celkového počtu na ně připadají téměř dvě třetiny. Antigenní testy převažují od konce ledna. Bývalý národní koordinátor testování a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny LF UPOL Marián Hajdúch dnes na twitteru upozornil, že úspěšné země mají založenou testovací strategii primárně na citlivém PCR, antigenní testy jsou doplňkové. "Neúspěšné země to mají naopak," dodal.

Antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a to do 15 až 30 minut. Testy jsou levnější, vyšetření je ale méně spolehlivé. Laboratoře za více než rok epidemie provedly přes 5,6 milionu PCR testů a přes 3,1 milionu antigenních testů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď