Kytary.cz: Na Vánoce bude velmi omezená nabídka některých nástrojů

foto Kytary. Ilustrační foto.

Praha - Na Vánoce bude podle společnosti Kytary.cz velmi omezená nabídka v některých kategoriích hudebních nástrojů a zvukové techniky. Odvětví se stejně jako jiné obory potýká s nedostatkem čipů, s problémy a růstem cen v námořní kontejnerové dopravě, ale i se zpomalením výroby v důsledku uzávěr kvůli šíření koronaviru. Navíc prudké zdražení surovin ovlivňuje cenu téměř všech hudebních nástrojů. Vyplývá to z aktuálních informací firmy Kytary.cz, které má ČTK k dispozici.

Společnost Kytary.cz má na českém trhu více než 50procentní podíl v prodeji hudebních nástrojů. Společnost Audio Partner, která je provozovatelem obchodu Kytary.cz, předloni vykázala tržby zhruba 701 milionů korun a čistý zisk firmy činil 19,8 milionu Kč.

Podle marketingového ředitele Kytary.cz Filipa Černého bude ve vánoční sezoně velmi omezený výběr u digitálních pian, některých specifických kytar a baskytar, syntezátorů, vybavení pro domácí nahrávání nebo vybavení pro diskžokeje. "Kdo chce mít jistotu, měl by nakoupit v podstatě okamžitě. Jedná se o celosvětový trend," řekl. Kytary.cz si přitom podle něho snaží zajistit v předstihu dostatek zboží. Už nyní firma nakupuje na příští Vánoce, u některých výrobců dokonce na Vánoce 2023.

Citelné zdražení v námořní přepravě firmy podle vedoucího nákupního oddělení Audio Partner Vojtěcha Klimenta sledují už od loňského podzimu. Cena meziročně stoupla až o 1000 procent, řekl dále Kliment. Zapříčinila to podle něj zvýšená poptávka po zboží, nedostatek prázdných kontejnerů a kapacit přepravy nebo protiepidemická opatření hlavně v čínských přístavech. Výrazně zdražila podle Klimenta ale také železniční a letecká přeprava. "Ke korekci by mohlo dojít po čínském Novém roce, ale na původní částky už se asi nikdy nepodíváme," uvedl.

Potíže v odvětí hudebních nástrojů dále způsobuje nedostatek čipů z Japonska pro piana, klávesy, zvukové karty nebo procesory. Výpadek dodávek podle vedoucího obchodního oddělení Kytary.cz Tomáše Mrázka převyšuje 60 procent ve zmíněných kategoriích. Z hlediska výroby je podle něj v Indonésii stále problém s uzávěrami, kdy některé továrny a přístavy nefungují naplno. Dodací lhůty se prodlužují o měsíce. Stále je podle něj také znát zpoždění v souvislosti s dopravní krizí v Suezu.

Zájem o hudební nástroje podle Černého roste, meziročně kolem 30 procent. Zvyšuje se také průměrná hodnota objednávky, v meziročním srovnání vzrostla až o pětinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď