Kytaristovi McLaughlinovi v Brně ve stoje tleskalo plné divadlo

foto Britský kytarista John McLaughlin (na archivním snímku) vystoupil s formací 4th Dimension.

Brno - Plné Janáčkovo divadlo dnes vestoje tleskalo mistrovi elektrické kytary Johnu McLaughlinovi. Sedmasedmdesátiletý britský hudebník přijel do Brna v čele formace 4th Dimension, s níž se vrací ke svým jazzrockovým kořenům. Koncert byl vyprodaný, publikum aplaudovalo jak po skončení hlavního programu, tak po přídavcích.

McLaughlin je odborníky a fanoušky oceňovaný za technicky dokonalou hru i za otevřenost, se kterou dokázal proplouvat různými hudebními styly a kulturami, případně je spojovat. I dnes ukázal více hudebních tváří. "Zazní skladby vzniklé za posledních 50 let," řekl McLaughlin publiku hned na začátku.

Kvarteto 4th Dimension tvoří kromě McLaughlina ještě britský klávesista Gary Husband, původem kamerunský baskytarista Etienne Mbappe a indický bubeník Ranjit Barot, který také zpívá. Husband sice strávil většinu času za klávesami, ale představil se i jako bubeník, když usedl za druhou bicí soupravu.

McLaughlin patří k průkopníkům jazzrocku, jehož základy v 70. letech pokládal ve skupině Mahavishnu Orchestra. Právě z repertoáru Mahavishnu Orchestra byla úvodní i závěrečná skladba dnešního programu. V legendární kapele kdysi působil i bubeník Billy Cobham, jenž letos také koncertoval na brněnském JazzFestu, a český rodák, klávesista Jan Hammer.

McLaughlin však v minulosti s úspěchem hrál také stylově čistý jazz, blues, klasiku, inspiraci čerpal z indické hudby a flamenka. Dosud připomínaná je jeho spolupráce v kytarovém triu s Pacem de Lucíou a Alem di Meolou.

Jarní turné 4th Dimension startovalo v pátek v Mnichově, kde měl McLaughlin také vyprodáno. Z Brna se chystá do Krakova, Bukurešti, Budapešti, Innsbrucku či Londýna.

Brněnský JazzFest, přední středoevropská žánrová přehlídka, letos začal 13. dubna koncertem Kasie Pietrzkové z Polska a kvarteta Branforda Marsalise. Skončí 30. dubna, kdy v Janáčkově divadle zazpívá Dianne Reevesová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď