Kybernetický úřad plní povinnosti řádně, uvedla sněmovní komise

foto Ilustrační foto - Výzkumné a vývojové centrum společnosti Huawei v čínském Tung-kuanu.

Praha - Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) plní řádně své povinnosti. Uvedla to dnes sněmovní komise pro kontrolu činnosti úřadu v souvislosti s jeho prosincovým varováním před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE. Novinářům to řekl předseda komise Pavel Jelínek (SPD).

Varování se podle něho týká vážné hrozby zejména v souvislosti s nástupem mobilních sítí páté generace, které mají v budoucnu nahradit nynější pomalejší sítě LTE. "Stát musí chránit prvky kritické informační infrastruktury, významné informační systémy a základní služby, tedy například velké nemocnice, výrobce a distributory energií, mobilní operátory a ministerstva a krajské úřady," citoval Jelínek z usnesení komise.

Úřad podle člena komise za ODS Martina Kupky učinil správný krok, když varování vydal a následně doplnil, jak se bránit dalším hrozbám, aby prvky kritické infrastruktury nebyly tak zranitelné. Zdůraznil, že jde o přesně definované prvky, k nimž patří podle něho i významné banky.

Vláda v pondělí vyzvala správce kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru společností Huawei a ZTE, úřad pro kybernetickou bezpečnost jim v tom má poskytnout nezbytnou součinnost. Výzva kabinetu se celkově týká podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 160 státních úřadů, samospráv a soukromých podniků, což ale neznamená, že všechny tyto technologie využívají. O den později vydal NÚKIB metodiku, podle které lze rizika plynoucí z používání systémů Huawei a ZTE zohlednit při obměně komunikačních technologií už při zadávání veřejné zakázky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď